kapat ikonu

Pakdemirli'den yerli tohum mesajı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yerli tohumda yıllık üretimin 145 bin tondan 1 milyon 50 bin tona çıktığını açıkladı.

Yerli tohumda yıllık üretimin 145 bin tondan 1 milyon 50 bin tona çıktığı bilgisini paylaşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ithal ikamesini karşılama oranının da yüzde 45'lerden yüzde 85'lere kadar yükseldiğini duyurdu.
 
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) bünyesindeki Tohum Gen Bankası ile Biyoteknoloji Araştırma Merkezini ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çalışmalar hakkında bilgi edindi.
 
Burada kurutulmuş bitki örneklerinin depolandığı Herbaryum, Bitki DNA Bankası ve tohum depolarında da incelemede bulunan Bakan Pakdemirli, tarımsal biyoteknoloji çalışmalarını yürüten Biyoteknoloji Araştırma Merkezini de ziyaret etti.
 
KURAK BÖLGELERDE FINDIK İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI TALEBİ
 
Bitki ıslah çalışmaları hakkında da bilgi alan Pakdemirli, bitkilerin ıslah çalışmalarının sürdürüldüğü iklim odalarını gezerken, daha sıcak iklimlerde veya kurak bölgelerde fındık yetiştirilmesi için çalışma yapılmasını talep etti. Merkez uzmanları ise Bakan Pakdemirli’ye bu konuda çalışma yapılabileceğini aktardı.
 
ÇEKİRDEKSİZ LİMON TEST EDİLDİ
 
TAGEM bünyesindeki enstitülerde geliştirilen çekirdeksiz limon çeşidini de gören Pakdemirli, büyük talep gören bu ürünün dünyadaki fuarlarda tanıtımına başlanacağı ve yurt dışına satılacağını kaydetti. Pakdemirli, bir bıçakla limonu ikiye keserek, çekirdeksiz olup olmadığını test ederek, çekirdek olmadığını herkese gösterdi. Bakan Pakdemirli, yine TAGEM enstitülerinde elde edilen aronya meyvesini de tatma fırsatı buldu.
 
İTHAL BAĞIMLILIĞIN AZALTILMASI GEREK
 
Ziyaretlerinin ardından gazetecilere kısa bir değerlendirme de yapan Bakan Bekir Pakdemirli, tarımsal ithalat bağımlılığının azaltılmasının önemine işaret ederek, ithalat bağımlılığını azaltmak konusunun birinci öncelik olması gerektiğini vurguladı. Pakdemirli, iklimlerin değiştiğini, bu ortamda kuraklığa dayanıklı tohumların üretilmesi gerektiğine dikkati çekerek, özel sektör ve sanayi ile iş birliği yapılması gerektiğini savundu.
 
TOHUM ÜRETİMİ 145 BİN TONDAN 1 MİLYONU AŞTI
 
Bekir Pakdemirli yerli tohum üretimine ilişkin bardağın hep dolu tarafına bakıldığını dile getirerek, rakamların her şeyi açıklayacağını anımsatarak, kendisinin de rakamlarla konuşan bir insan olduğundan bahsetti. Yerli tohumda yıllık üretimin 145 bin tondan 1 milyon 50 bin tona çıktığını ifade eden Pakdemirli, ithal ikamesini karşılama oranının da yüzde 45'lerden yüzde 85'lere kadar yükseldiğini bildirdi. Pakdemirli, Türkiye’nin yerli anlamda hiç de fena olmadığını söyleyerek, daha çok çalışılması gerektiğini aktardı. Bakan Pakdemirli, sözlerinin sonunda bunu yüzde 100'lerin ötesinde, çok ciddi ihracat yapar noktalara getirilmesi gerektiğine vurgu yaparak konulan hedeflere ulaşılacağı konusunda inancının tam olduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol