kapat ikonu

Pakdemirli’den özel sektöre Sudan'a ekim yapma daveti

Bakan Pakdemirli, Sudan'da yapılan ofis açılışının ardından, Türkiye ve Sudan tarafının bir araya gelerek ülkedeki tarım yatırımlarına başlayacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın öncülüğünde Sudan'da gerçekleştirdikleri temaslara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sudan'dan 99 yıllığına kiralanan tarım arazilerinin işletilmesi için yüzde 80'i Türkiye ve yüzde 20'si Sudan ortaklığıyla kurulan uluslararası şirketin bir şubesini Hartum'da kurduklarını ifade ederek, söz konusu ofiste 12 bin 500 hektarlık arazide kurulacak pilot çiftliğe ilişkin işlemlerin yapılacağını duyurdu.
 
BU ÜRETİM ORAYA YATIRIMA DAVET EDİLECEK ÖZEL SEKTÖRE DE ÖRNEK OLACAK
 
Ofisin açılışının ardından Türkiye ve Sudan tarafının bir araya gelerek, yatırımların başlayacağını anlatan Pakdemirli, oradaki altyapı ihtiyaçlarının karşılanacağını, aynı zamanda örnek tarımsal üretimin yapılacağını kaydederek, bu üretimin oraya yatırıma davet edilecek özel sektöre de örnek olacağını savundu. Pakdemirli, pilot arazinin küçük bir kısmında örnek üretim yapılacağını aktararak, diğer kısmının da özel sektöre açılacağını açıkladı.
 
2019’DAN İTİBAREN BU ARAZİLER TÜRK GİRİŞİMCİLERİN YATIRIMLARINA AÇILACAK
 
Pakdemirli, özel sektöre, düzenleyecekleri toplantıyla yatırım çağrısında bulunacaklarını ve bu doğrultudaki kitapçık da hazırlatacaklarına işaret ederek, Sudan'daki ofise özel sektörü davet edip, toprakları yerinde göstereceklerini vurguladı. Pakdemirli, 2019 senesinden itibaren bu arazileri Türk girişimcilerin yatırımlarına açmaya başlayacaklarını belirtti.
 
TÜRKİYE SADECE PAMUK, SOYA VE SUSAMDA 4 MİLYAR DOLARLIK İTHALAT YAPIYOR
 
Sudan'daki toprakların, pamuk, soya ve susam öncelikli olmak üzere muz ve mango üretimi için çok uygun olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin sadece pamuk ve ürünleri, soya ve susamda 4 milyar dolarlık ithalatı olduğunu anımsattı.
 
‘’KAZAN KAZAN’’ PRENSİBİYLE HAREKET EDİLİYOR
 
Bakan Pakdemirli, bu proje sayesinde, iki ülke için ‘’kazan kazan’’ prensibiyle hareket ettiklerini söyleyerek, onların da tarım teknolojilerine ilişkin bilgi birikimine ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Sudan’ın Türkiye’ye vereceği arazilerde o ülkeye tarımsal bilgi, eğim, istihdam olanağı sağlayacağını ve tarımsal uygulamaları göstereceğine dikkati çeken Pakdemirli, Sudan'da yapılacak tarımsal üretimin, Türkiye pazarı ile başka ülkelere de ihraç edilebileceğinden bahsetti.
 
TÜRKİYE VE SUDAN ÖZEL SEKTÖRÜ KOL KOLA GİRECEK
 
Sudan temasları kapsamında, söz konusu arazilerin özel sektöre kiralanmasına ilişkin usul ve esasları da belirlediklerine değinen Pakdemirli, Sudan ve Türk özel sektörünün kol kola gireceğini, bu doğrultuda traktör, makine, sulama, gübre, ilaç ve tohum firmaları için de fırsatlar yaratılacağını öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol