kapat ikonu

Pakdemirli'den destek ödemeleri açıklaması

Bakan Pakdemirli, ocak ayında 2,3 milyar TL destek ödemelerini yaptıklarını anımsatarak, martta da ödemelerin olacağını duyurdu.

  • Kredi
  • 18 Şubat 2019 22:54
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gelecek senelerde gıdayı üretmenin teknolojiyi üretmekten daha önemli hâle geleceğini iddia ederek, dünyayı doyuran ülkenin, dünyanın lideri olacağını vurguladı.
 
Türkiye küçükbaş hayvan varlığında 1., büyükbaşta 2. sırada
 
BM’den elde edilen verilere göre, Türkiye'nin tarımsal üretimde Avrupa'da 1, dünyada 7, toprak kaynağı olarak 17. sırada bulunduğuna işaret eden Pakdemirli, buradaki en büyük başarının, üreticinin başarısı olduğunu aktararak, kendilerinin sadece destek olmaya çalıştığını, desteğin kendilerinden, çaba, gayret ve başarının da onlardan geldiğini bildirdi. Pakdemirli, küçükbaş hayvan varlığına bakıldığında, tüm sığır varlığında Avrupa Birliği'nde birinci sırada, büyükbaş havyan varlığında ise Fransa'nın ardından Türkiye’nin Avrupa'da ikinci sırada bulunduğunu hatırlatarak, bazı yapısal problemlerin varlığından bahsetti.
 
Türkiye hayvan ihraç eder hâle gelecek
 
Arazilerin küçük olduğunu ve işletmelerde ekonomik üretmekte zorlanıldığına değinen Pakdemirli, bütün bunlara karşın Türkiye’nin Avrupa'da bu pratiklik ile birlikte birinci sıraya yerleşmiş durumda olduğuna dikkati çekerek, bakanlığa geldiğinde, hayvancılıkta alınan tedbirle birlikte 2022 yılında Türkiye’nin hem küçükbaşta hem de büyükbaşta hayvan ihraç eder hâle geleceğini ileri sürdü.
 
Mart ayında destekleme müjdesi
 
Pakdemirli, ocakta 2,3 milyar TL, eski parayla 2,3 katrilyon destek ödemelerini yaptıklarını ifade ederek, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da müjdesini verdiğini belirtti. Bu müjde ile ilgili detayları paylaşacağını açıklayan Pakdemirli, mart ayında da ödemelerin olacağını, belki bu kadar, belki de biraz daha fazla olacağını bunun da mart ayında açıklanacağını dile getirerek, şubat ayı tarımsal desteklemelerin ödeme planının tüm Türkiye çapında olduğunu söyledi.
 
Nohut, bakliyat da tanzim satış noktalarında yer alacak
 
Buzağı desteklemeleri ödemelerinin 510 milyon, alan bazlı desteklerin 1 katrilyon 855 milyar 977 milyon, diğer hayvancılık ödemelerinin 133 milyon 650 bin, fark ödemelerinin 260 milyon, yem bitkileri desteğinin 120 milyon, diğer tarımsal desteklemeler 144 milyon 527 bin TL olduğunu kaydeden Pakdemirli, toplam 3 milyar 24 milyon 154 bin eski parayla 3 katrilyondan daha fazla bir paranın destek ödemesi olarak aktarılacağını anlatarak, bunun hayırlı olmasını diledi. Pakdemirli, bazı bakliyatların da tanzim satış noktalarında olacağının altını çizerek, perakende olarak satışı yapılan nohut, yeşil mercimek ve pirinç başta olmak üzere TMO üzerinden Türkiye'de açılmış tanzim satış noktalarında bunların da satılacağını ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol