kapat ikonu

Özel sektörün teşviksiz yaşamaya alışması şart

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı, özel sektörde teşvike dayalı bir ürünün uzun vadede yaşamasının imkânsız olduğunu vurgulayarak, teşviksiz yaşamaya alışmalarının şart olduğunu aktardı.

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisi bakımından 2018 yılında meydana gelen gelişmeleri değerlendiren Kutman, 2019'dan beklentilerini açıkladı. Kurman, bu senenin 81 milyon bakımından zor geçtiğini anımsatarak, fakat bu zorluğun devletten değil, özel sektörden kaynaklandığını ileri sürdü.
 
KISA VADELİ KULLANILAN KREDİLERDEN DOLAYI ÖDEME ZORLUĞU YAŞANDI
 
Özel sektörün çok uzun vadeli alması gereken kredileri kısa vadeli kullandığını ve bundan dolayı da ödeme zorluğu yaşadığını dile getiren Kutman, kredilerin ödenemeyeceğini gören yurt dışı finans kurumları ve diğer kurumların Türkiye'ye yüklendiğini öne sürerek, böyle bir atağın gerçekleştiğini hatırlattı. Kutman, şimdilik bu durumun geçtiğini, fakat bankacılık sisteminde bir eksiklik bulunduğunu dile getirerek, bankacılık sitemindeki bu eksikliğin de devletin kapatacak güçte olduğunu vurguladı.
 
TERCİHEN SIFIR BÜYÜME OLMASI LAZIM
 
Kutman, en büyük problemin ise işsizlik olduğuna işaret ederek, işsizliğin yıl sonunda yüzde 11'in üzerinde kalacağını savundu. Büyüme tarafında da 2018 yılı sonu için yüzde 2,5'ler civarında gerçekleşeceği tahmininde bulunan Kutman, büyümenin 2019'da yüzde 1-1,5 seviyelerini kesinlikle geçmemesi gerektiğini dile getirerek, tercihen de sıfır büyüme olmasını istedi.
 
TEKNOLOJİYE ÇOK ÖNEM VERİLMESİ LAZIM
 
Kutman, Türk milletinin her şeyi tüketen bir toplama dönüştüğünü kaydederek, kredi kartına taksit ile ihtiyaç olan olmayan her şeyin alındığını bildirdi. Türkiye’nin böyle bir ülke olmadığını, büyümenin katmanlarına bakıldığında ihracata dönük katkı paylı büyümenin bulunmadığına değinen Kutman, yaratıcılık, inovasyon ve teknoloji tarafının olmamasından yakınarak, bir tek savunma sanayi tarafında bu özelliklerin bulunduğunu, onun da çok iyi gittiğini söyledi. Kutman, savunma sanayiye verilen desteğin artarak devam etmesinin öneminden bahsederek, bunun haricinde teknolojiye çok önem verilmesinin elzem olduğunu kaydetti.
 
‘’TEŞVİKSİZ YAŞAMAYA ALIŞIN’’ ÖNERİSİ
 
Teşvik verme noktasında çok iyi bir dengenin gözetilmesi gerektiğini ifade eden Mehmet Kutman, burada en önemli faktörün işsizlik olduğuna işaret ederek, teşvik verilmediğinde bazı fabrikaların durakladığını, bunun da işsizliğin artmasını beraberinde getirdiğini ileri sürdü. Kutman, normalde bu desteklerin verilmemesi gerektiğini, fakat işsizliğin körüklenmesi durumunda teşviklerin devam etmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, hükûmetin bu dengeyi göz önünde bulundurup teşvik kararı aldığını açıkladı. Özel sektörde teşvike dayalı bir ürünün uzun vadede yaşamasının imkânsız olduğunu yineleyen Kutman, ‘’Teşviksiz yaşamaya alışın’’ önerisinde bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol