kapat ikonu

'Özbekistan’ın kapıları Türk yatırımcı ve turistlere ardına kadar açık'

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Abduhakimov, Türk yatırımcısı ve turistlere Özbekistan’ın kapısının ardına kadar açık olduğunu söyledi.

Başkent Taşkent’te katıldığı uluslararası turizm yatırım forumunda, Türkiye-Özbekistan ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Özbekistan Başbakan Yardımcısı Aziz Abduhakimov, ülkesinin kapılarının Türk yatırımcılara ve turistlere sonuna kadar açık olduğunu duyurdu. Özbekistan ve Türkiye liderlerinin karşılıklı ziyaretlerinin gayet başarılı geçtiğini dile getiren Abduhakimov, iki ülke ilişkilerinin pekiştiğini öne sürdü. Abduhakimov, iki ülke arasındaki güçlü siyasi anlaşmalara atıfta bulunarak, özellikle turizm alanında faaliyet gösteren Türk turizm yatırımcılarını ülkelerinde yatırım yapmaya davet ederek, gerekli tüm koşulların oluşturulacağını açıkladı. Özbekistan’ın Türkleri kardeş olarak gördüğünü anımsatan Abduhakimov, Türk hava yolu şirketleriyle görüşmeler yapıldığını ve onların da Özbekistan’a karşı özel bir ilgisi olduğunu dile getirdi.
 
MİRZİYOYEV İLE ERDOĞAN’IN KARŞILIKLI ZİYARETLERİ İLİŞKİLERİ PEKİŞTİRDİ
 
Abduhakimov, ülkesinin Türkiye ile çok güçlü tarihi bağlantıları bulunduğunu vurgulayarak, Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği karşılıklı ziyaretlerin oldukça başarılı olduğunu ve ikili ilişkileri pekiştirdiğini savundu.
 
TÜRK YATIRIMCILAR İÇİN GEREKLİ TÜM KOŞULLARI OLUŞTURMAYA HAZIRIZ
 
Özbekistan ile Türkiye arasında farklı alanlarda iş birliği yapılmasına ilişkin hâlihazırda çok güçlü siyasi anlaşmaların varlığına işaret eden Abduhakimov, iki ülke arasında özellikle turizm alanındaki potansiyelin önemine dikkati çekti. Abduhakimov, turizm alanında çalışan Türk yatırımcıların Özbekistan’a gelmesini beklediğini bildirerek, Türk yatırımcıların Özbekistan’da rahatlıkla çalışabilmesi adına gerekli bütün koşulları oluşturmaya hazır olduklarını kaydetti.
 
TÜRKLERİ KARDEŞ OLARAK GÖRÜYORUZ
 
İki ülke halkı arasındaki güçlü bağlardan bahseden Abduhakimov, Özbekistan’ın kapılarının bütün Türk yatırımcılara ve turistlere ardına kadar açık olduğunu yineledi. Abduhakimov, Türk vatandaşlarını sadece turist ve yatırımcı olarak görmediklerini ifade ederek, ‘’Türkleri kardeş olarak görüyoruz. Nitekim iki ulus da birbirine çok yakın millet’’ şeklinde konuştu.
 
TÜRK HAVA YOLU ŞİRKETLERİ ÖZBEK PAZARINA BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR
 
Abduhakimov, Türk hava yolu şirketleriyle görüşmeler yaptıklarını belirterek, söz konusu hava yolu şirketlerinin tamamının, Özbek pazarına yeni uçuşlar organize etme konusuna büyük ilgi gösterdiğini ileri sürdü. Türkiye'nin büyük şehirlerine seferler düzenleneceğini anlatan Abduhakimov, turizm alanında yapılacak iş birliği sayesinde ileriye dönük karşılıklı yatırımların atılmasını ümit etti.
 
Abdulhakimov, Türkiye’nin turizm alanındaki tecrübelerinden de faydalanmak istediklerinin altını çizerek, otellerdeki servis hizmetleri gibi Türkiye’de bazı eğitim programları organize etmenin kendileri için de ayrı bir öneme sahip olduğunu aktardı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol