kapat ikonu

ÖTV'siz şalgam üreticiyi memnun etti

Adana sofralarının vazgeçilmezi arasında bulunan ve başta Avrupa olmak üzere pek çok ülkeye gönderilen şalgamdan ÖTV'nin kaldırılması üreticileri sevindirdi.

Siyah havuç ve özel mayayla hazırlandıktan sonra sofralarda yer alan, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında lezzetinden ötürü de birçok kişi tarafından tercih sebebi hâline gelen şalgamdan, ÖTV’nin kaldırılması üreticileri mutlu etti.
 
Gazetecilere konuşan Şalgam Üreticileri Derneği Başkanı Selahiddin Nas, şalgamın havuç, turp ve bulgurdan yapıldığını ve yüzde 100 Türk ürünü olduğunu vurgulayarak, buna ÖTV uygulamasının üreticilere büyük sıkıntı yaşattığını öne sürdü.
 
ÖTV’NİN KALDIRILMASIYLA TANITIM ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERİLECEK
 
Sofraların vazgeçilmez hâline gelen sağlıklı içecekleri arasında bulunan şalgamın, gazlı içeceklere ÖTV getiren düzenleme kapsamına dâhil edilmesiyle ilgili yanlıştan dönülmesi bakımından bakanlıklarla sürekli görüşmeler yaptıklarına işaret eden Nas, TBMM Genel Kurulu’nun aldığı "Şalgam suyu, çeşnili ve aromalı/aromalandırılmış içme sütleri, bebek ve devam sütlerinden ÖTV alınmayacak kararı" ile istediklerini aldıklarını dile getirerek, şalgamdan ÖTV'nin kaldırılmasıyla ürünün tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceklerini bildirdi.
 
ŞALGAMIN KALİTESİYLE İLGİLİ AR-GE ÇALIŞMALARI ARTACAK
 
Nas, şalgamdan ÖTV'nin kaldırılmasıyla ürünün bilinirliği bakımından çalışmalarının daha da yoğunlaşacağını vurgulayarak, çünkü gazlı içecekle kıyaslandığı zaman şalgamın daha zahmetli ve maliyetli olduğunu öne sürdü. ÖTV’nin kalkması ile birlikte ürünün kalitesiyle ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarının artacağının sinyalini veren Nas, ÖTV ile diğer içeceklerle rekabet edilemediğini savunarak, şimdi bu alanda ellerinin daha da kuvvetlendiğini, araştırma, geliştirme ihracat atağında olacaklarını söyledi.
 
26 ÜLKEYE ŞALGAM İHRACATI YAPILIYOR
 
Nas, derneklerini, şalgam üreticilerini tek bir çatı altında toplamak için 7 sene önce kurduklarını ve dernekte şu an 30'a yakın firmanın olduğu bilgisini paylaşarak, şalgamın yalnızca Türkiye'de üretildiğine dikkati çekti. Yıllık 30 milyon litre civarında bir üretimlerinin bulunduğundan bahseden Nas, bunun yaklaşık 3,5 milyonunun ihracata gittiğini kaydederek, yaklaşık 26 ülkeye ihracat yapıldığını, bunların başında Avrupa ülkelerinin geldiğini bunun yanında da ABD, Çin ve Japonya'ya da şalgam gönderildiğini bildirdi.
 
ŞALGAMI TÜRKİYE’DEN BAŞKA ÜRETEN ÜLKE YOK
 
Nas, dünyada Türkiye’den başka şalgam üreten ülkenin olmadığını öne sürerek, ürünün tamamen tarımsal ve çok faydalı olduğunu savundu. Antioksidan ve içerisinde şeker olmayan bir ürün olduğu için şalgamın birçok faydası olduğunu hatırlatan Nas, ÖTV'nin kaldırılması kararının üreticileri mutlu ettiğini ifade etti. Şalgamın, gazlı içecekler yerine tercih edilmesi gerektiğini ve herkesin tüketmesi gereken ürünlerin başında geldiğini dile getiren Nas, ÖTV'nin kendilerine ekstra bir maliyet yüklediğini anlattı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol