kapat ikonu

ÖTV ve KDV indirimleri otomotiv sektörünü memnun etti

ÖTV ve KDV indirimlerinin otomotiv sektörünün rekabet gücünü ve devamlılığını desteklenmesi adına çok kıymetli bir gelişme olduğu belirtiliyor

  • Otomobil
  • 01 Kasım 2018 12:56
  • Son Güncelleme: 01 Kasım 2018 13:04
ÖTV ve KDV indirimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, söz konusu indirimlerin küresel otomotiv arenasında sektörün rekabet gücünün devamlılığını desteklemesi adına çok kıymetli bir gelişme olduğunu vurguladı.
 
ARTIŞ TÜKETİCİYİ UZAKLAŞTIRDI
 
Otomotiv iç pazar satışlarında bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2 artış, ikinci çeyrekte yüzde 20, üçüncü çeyrekte ise yaşanan kur şoku ve faizlerdeki artışla yüzde 51 daralma yaşandı. Eylül ayında da otomotiv pazarının daralması da yüzde 68 seviyesinde gerçekleşti. Geride bırakılan dönemde kur ve faizlerdeki artış, tüketiciyi otomotiv ürünlerine ulaşımdan uzaklaştırdığı vurgulandı.
 
Bilaloğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığının verdiği destekler ve süreç içerisinde sektörün ihtiyaçlarını dile getirmede sağladıkları imkânlar bakımından müteşekkir olduğunu belirtti.
 
21 BİNE KADAR İNİDİRİM YANSIYACAK
 
Dün Albayrak tarafından açıklanan 1600 cc altı motorlu binek araçlarda ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirimini mutlulukla karşıladıklarını belirten OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, eylül ayında otomotiv sektöründe yaşanan daralmanın yüzde 68, ekimde ise bu rakamın yüzde 70'in üstüne çıktığını ifade ederek, ekonominin en büyük sektörlerinden bir tanesi olan otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV indirimini çok olumlu bulduklarını vurguladı. Şahsuvaroğlu, 10 bin Türk lirasından 21 bin 500 Türk lirasına kadar indirimin yansıyacağını ifade ederek, ÖTV indiriminin, sene sonu satış rakamlarında 600-650 bin bandının yakalanmasına vesile olacağını ileri sürdü.
 
ANAHTAR TESLİM FİYATLARINDA YÜZDE 6’YA KADAR REVİZYON OLMUŞTU
 
Otomotiv sektöründe son dönemde yaşanan daralmanın etkilerini hafifletebilmek adına ÖTV ve KDV oranlarında yapılan indirimin etkisinin pozitif yönde olacağını belirten Peugeot Otomotiv Pazarlama AŞ Genel Müdürü İbrahim Anaç, daha önce ÖTV matrahlarında yapılan değişikliğin anahtar teslim fiyatlara yüzde 3 ile yüzde 6 arasında bir revizyon ile yansıdığını anımsattı.
 
UYGULAMA, SEKTÖR VE ARAÇ ALMAYI DÜŞÜNENLERİ MUTLU ETTİ
 
Motor hacmi 1600 cc altındaki araçlara gelen yüzde 15'lik indirimle birlikte ticari araçlardaki yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 1'e indirilmesinin satışların artmasına ciddi anlamda destek vereceğini belirten Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt da zor bir dönemden geçerken böyle bir uygulamayı devreye almanın hem sektörü hem de otomobil ve ticari araç almayı düşünenleri oldukça mutlu ettiğini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol