kapat ikonu

Otoyollarda Duranlara Cezalar Geliyor

Trafik kanunu çerçevesinde hız limitinde bazı hilelere başvurup yollarda duran kişilere de yüklü miktarda para cezasının geleceği açıklandı.

Trafik kanunu çerçevesinde hız limitinde bazı hilelere başvurup yollarda duran kişilere de yüklü miktarda para cezasının geleceği açıklandı.
 
Trafik kazalarının dağılımlarına bakıldığı zaman en büyük kazaların yüksek hızdan dolayı kaynaklandığı tespit edildi. Konu hakkında yapılan değerlendirmeler sonrasında hız limitlerini aşan sürücülere para cezalarının geleceği öğrenildi. Ancak bu durum caydırıcı olmadığı ve özellikle otoyollarda hız limitlerinin çok üzerine çıkıldığı tespit edildiği için yeni bir çalışma yapılmasına karar verildi. Otoyollarda da hız limiti sınırlaması getirildi.
 
1 Temmuz tarihinde resmen başlayan süreç hakkında otoyolların giriş ve çıkış noktalarına cihazların yerleştirildiği öğrenildi. Cihazlar araçların kaç dakika içerisinde otobanı tamamladığını hesaplayarak normal süre sınırının altında kalması halinde hız yaptığını varsayarak para cezası kesiyor. Uygulamanın hayata geçirilmesinin hemen ardından birçok sürücünün ihlal yapması ile birlikte konu hakkında işlem yapıldı. Pek çok sürücüye para cezaları kesildi. Ancak bu konuda bazı hilelerin yapıldığı tespit edildi. Bazı sürücülerin hızlı kullandıkları ve süre limitinin altında tamamladıkları yolculuk süresinin sonunda bazı bölgelerde duraksadıkları ve zamanı doldurmaya çalıştıkları tespit edildi.
 
Bu durum kısa süre içerisinde trafik polisleri tarafından fark edildi. Konu hakkında çok geçmeden gerekli işlemler yapıldı ve otoban kenarında bulunan kameraların artırılması ve dikkatlice izlenmesi gerektiğine karar verildi. Bu süreçte süreyi doldurmak için yollarda düren araç sürücülerine de yüklü miktarda para cezalarının verilmesine karar verildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol