kapat ikonu

Otopark yapmak zorunlu olacak

Bakanlıktan alınan kararla her daire için bir otopark yapılması zorunlu hale getirildi.

  • Gündem
  • 02 Ağustos 2017 09:48
  • Son Güncelleme: 02 Ağustos 2017 18:16
Yeni otopark yasasına bakıldığı zaman her daire için mutlaka bir otopark zorunluluğunun getirilmesine karar verildi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir süredir otopark sorunu hakkında çeşitli düzenlemelerin yapılmasına karar verilmişti. Otopark sorununu çözebilmek için yeni yapılan tüm evlerin kendi içlerinde her daireye bir otopark hakkının verilmesinin uygun olacağı ifade edilmişti. Bu konuda köklü değişikliklere gidilirken yeni bir yönetmelik hazırlandı. Otopark yönetmeliği incelemeye alındığı zaman daha önceki dönemlerde her üç daireye bir otopark getirilmesi planlanırken sonrasında bu zorunluluğun daha sıkı temellere dayandırılmasına karar verildi ve her daire için en az bir otopark getirilmesine karar verildi.
 
Daha önce belediyeler ya da valilikler otopark bedeli alarak bu konuda çeşitli çalışmalar yapıyorlardı. Ancak bazı durumlarda otopark yapımının gerçekleşmemesine rağmen otopark bedelinin alınıyor olması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu konuda otopark ihtiyacının karşılanmaması gibi durumlarda herhangi bir şekilde otopark bedelinin alınmasının mümkün olmayacağı ifade edildi. Yeni yapılan konutlar için her daireye ya evin altına ya da alan varsa site içerisine otopark yapma zorunlulu getirilecek.
 
Bu sayede otopark yeri konusunda ortaya çıkabilecek sorunlar ve mağduriyetler yeni yönetmelik ile engellenecek. Her daireye bir otoparkın verilmemesi halinde belediyeler tarafından ruhsat çalışmaları gerçekleştirilmeyecek. Yeni yönetmeliğin 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren resmen hayata geçirilmesi amaçlanıyor
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol