kapat ikonu

Otomotivde yıl bitmeden ihracat rekoru geldi

Ocak-kasım döneminde yüzde 12 artarak 29,1 milyar dolar ihracat rakamına ulaşan otomotiv sektörü, yılın bitmesine 1 ay kala yıllık bazda ihracat rekoru kırdı.

Türk otomotiv sektörünün ihracatı, kasım ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 5 artarak 2 milyar 769 milyon dolara ulaştı.
 
BUGÜNE KADARKİ EN YÜKSEK KASIM AYI İHRACATI
 
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) elde edilen verilere göre, kasımda yüzde 5 artarak 2 milyar 769 milyon dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörünün, bugüne kadarki en yüksek kasım ayı ihracatına ulaştığı belirtildi.
 
YILIN BİTMESİNE BİR AY KALA REKOR KIRILDI
 
Otomotiv sektörü, ocak-kasım döneminde de yüzde 12 artarak 29,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken, geçen seneye ait 28,5 milyar dolarlık ihracat rekoru, bu yılın bitmesine bir ay kala geride kaldı ve yıllık bazda ihracat rekoru tazelendi.
 
Endüstrinin, kasım ayında Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer aldığı belirtilirken, toplam ihracattan aldığı payı da yüzde 18’e çıkardı.
 
İHRACAT, AB’YE YÜZDE 8, AFRİKA’YA YÜZDE 33 ORANINDA YÜKSELDİ
 
Kasım ayında binek otomobiller ve yan sanayi ihracatı geçen seneye göre hemen hemen aynı gerçekleşirken, otobüs-minibüs-midibüs ve çekiciler ihracatında da çift haneli artış yaşandı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracat artışı yüzde 8’e ulaşırken, Afrika ülkelerine ihracat da yüzde 33 oranında yükseldi.
 
BİNEK OTOMOBİLLERDE YÜZDE 6 ARTIŞ YAŞANDI
 
Söz konusu dönemde binek otomobiller ihracatı yüzde 6 artarken, otomotiv yan sanayi ihracatı, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatının da çift haneli artış gösterdiği aktarıldı.
 
ARTIŞ, OTOMOTİV YAN SANAYİ VE BİNEK OTOMOBİLLERDE DE YAŞANDI
 
Ürün grupları kapsamında değerlendirildiğinde, otomotiv yan sanayi ihracatının kasım ayında yüzde 1 artarak 915 milyon dolar olduğu bildirildi. Binek otomobil ihracatında bu oran yüzde 2 artarak 1 milyar 101 milyon dolara ulaştı. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının da yüzde 5 azalarak 448 milyon dolara gerilediği vurgulandı. Son olarak otobüs-minibüs-midibüs ihracatının da yüzde 29 artarak 175 milyon dolar olarak gerçekleştiği öğrenildi.
 
OTOMOTİV YAN SANAYİNDE CEZAYİR’E İHRACAT YÜZDE 277 ARTTI
 
Öte yandan otomotiv yan sanayinde en büyük pazar olan Almanya'ya ihracat yüzde 1 azaldı. Fransa ve İtalya'ya yüzde 7'şer, Romanya'ya yüzde 19 düşüş yaşanırken, buna karşılık ABD'ye yüzde 13, Cezayir'e yüzde 277, Fas'a yüzde 28, Hollanda ve Slovenya'ya yüzde 16'şar artış gerçekleşti.
 
OİB, YILLIK BAZDA 13. KEZ İHRACAT LİDERİ OLACAK
 
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, otomotiv endüstrisinin bu yılı, hedeflenen 31 milyar doların da üzerinde bir ihracat rakamıyla kapatacağını anlatarak, yıllık bazda üst üste 13. kez ihracat lideri olacaklarını savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol