kapat ikonu

Otomotiv sektöründe 9 ülkeye 'milyar dolarlık ihracat'

Geçen sene ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıran Türk otomotiv sektörü, 1 milyar dolar ve üzerinde dış satıma ulaştığı ülke sayısını önceki yıla kıyasla 7'den 9'a çıkardı.

İhracatta geçen sene 31,6 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekoruna imza atan Türk otomotiv sektörünün, 1 milyar dolar ve üzerinde dış satıma ulaştığı ülke sayısının 7'den 9'a yükselttiği bildirildi.
 
Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından paylaşılan verilere göre, Türk otomotiv sektörü, geçen sene 207 ülke, serbest bölge ve özerk bölgeye ihracat gerçekleştirdi.
 
ART ARDA 13’ÜNCÜ ŞAMPİYONLUK
 
Geçen sene önceki yıla nazaran yüzde 11’lik artışla 31,6 milyar dolarlık ihracata yaparak kendi alanında Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu egale eden sektör, sene bazında ihracatta art arda 13'üncü şampiyonluğuna ulaştı. İhracatta en büyük pay yine Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin olurken, 2018 yılında AB ülkelerinin Türk otomotiv sektörünün ihracattaki payı, 24,6 milyar dolar olarak tamamlandı. Geçen sene AB pazarındaki büyümenin düşük seviyelerde gelişmesine rağmen devam etmesi, otomotiv ihracatına olumlu yansırken, 2018 yılında AB'ye yönelik ihracatta yüzde 12’lik artış yaşandı.
 
9 ÜLKEYE 1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE İHRACAT
 
2018 yılında AB üyesi 8 ülke ile ABD, 1 milyar dolar ve üzerindeki otomotiv ihracatına imza atan pazarlar olarak öne çıktı. Geçen sene, 2017'ye kıyasla yüzde 8,8'lik artışla 4 milyar 752 milyon dolar ihracat gerçekleşen Almanya, en çok dış satım yapılan ülkeler arasında ilk sıradaki yerini hiçbir ülkeye kaptırmadı. Almanya’nın Türk otomotiv sektörü ihracatındaki payı ise yüzde 15 olarak duyuruldu. Almanya’nın ardından yüzde 3,8’lik artış ve 3 milyar 268 milyon dolar ihracatla İtalya, yüzde 10,9’luk artış ve 3 milyar 235 milyon dolarla Fransa, yüzde 6,8’lik artış ve 2 milyar 941 milyon dolarla İngiltere, yüzde 9,6’lık artış ve 1 milyar 785 milyon dolarla İspanya, yüzde 18’lik artış ve 1 milyar 409 milyon dolarla Belçika geldi.
 
SLOVENYA İLE POLONYA İLK KEZ 1 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI
 
Slovenya ile Polonya da belirtilen senede ilk kez 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasına dâhil oldu. Slovenya'ya yüzde 28’lik artışla 1 milyar 161 milyon, Polonya'ya da yüzde 21’lik artışla 1 milyar 138 milyon dolar ihracat yapıldı. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışında yalnızca ABD'ye 1 milyar doların üzerinde otomotiv ihracatı yapılırken, bu ülkeye ihracat önceki yıla nazaran gerilemesine rağmen, 1 milyar 112 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol