kapat ikonu

Otomotiv sektörü yeni rekor peşinde

Geçen seneyi 31,6 milyar dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamıyla tamamlayan otomotiv sektörü, 2019 yılında 32 milyar dolarlık ihracat hedefliyor.

Gazetecilere konuşan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, otomotiv sektörü olarak 2017 yılını 28,5 milyar dolar rekorla kapattıktan sonra 2018 senesine girişte 29 milyar dolar gibi bir hedef belirlediklerini hatırlatarak, yıl içinde hedeflerini güncellediklerini ve en sonunda 31,6 milyar dolarlık rekora imza attıklarını vurguladı. Çelik, geçen sene 2017 yılına kıyasla yüzde 11'lik bir ihracat artışına imza attıklarını bildirdi.
 
İÇ PAZAR ÇOK FAZLA ÖNEMSENİYOR
 
İhracat ile iç pazar arasında bir ilişki yok gibi görünse de yurt içi ve dışının birbirine zincirleme etki oluşturduğunu ifade eden Çelik, Türkiye'deki üreticilerin yeni projeleri devreye almalarında veya yeni yatırım projelerinin karar verme noktalarında iç pazar büyüklüğünün her zaman belirleyici bir unsur olarak ortaya çıktığını savunarak, bundan ötürü şu anda gelmiş olunan 600-620 bin gibi iç pazar büyüklüğünün otomotiv endüstrisi adına çok büyük bir problem olduğunu, 1 milyonluk seviyelerin görüldüğünü ve Türkiye'nin ekonomi büyüklüğü ve nüfus büyüklüğüne göre bu rakamların çok düşük olduğunu dile getirdi. Çelik, uzun vadede iç pazarın daralmasının ihracatta negatif etkileri olacağı konusunda bütün sektörün ortak kanaati bulunduğunu hatırlatarak, geçmişte bunun görüldüğünü, 2008-2009 yılında bu sürecin yaşandığını ve iç pazar büyüklüğünün bu yüzden çok fazla önemsendiğini bildirdi.
 
İÇ PAZAR HER ZAMAN BİR SEVİYEDE TUTULMALI
 
Çelik, ÖTV'yle ilgili 30 Ekim tarihinde bir destek açıklaması olduğuna işaret ederek, o noktada iç pazarın ekimde 23 binlere düşmüş satışların, kasım ayında 58 binlere kadar çıktığını anlattı. Aralıkta 77 binlerde kapatıldığını vurgulayan Çelik, bir önceki senenin aralık ayına nazaran yüzde 40'dan fazla daralmayla karşılaşıldığına dikkati çekerek, ihracatta gelişme kaydedilmesi için iç pazarın her zaman bir seviyede tutulması gerektiğini söyledi.
 
YENİ REKOR HEDEFLENİYOR
 
2019 senesinde karşılarında bazı riskler bulunduğunu öne süren Çelik, yönetim kurulu toplantılarında, 2019 yılına 32 milyar dolarlık bir hedefle girmek noktasında karar verildiğini bilgisini paylaşarak, yani yeni bir rekor hedeflendiğini açıkladı. Çelik, bazı risklerin de bulunduğunu dile getirerek, özellikle Brexit sürecinde oluşabilecek bir sert geçişin Türkiye'nin yüzde 10'luk bir ihracat pazarında risk olarak önüne çıktığını aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol