kapat ikonu

Otomotiv ihracatında dikkat çeken artış

Son dönemlerde otomotiv ihracatında büyük artış yaşanması sektörün gelişmesini sağladı.

  • Otomobil
  • 21 Temmuz 2017 08:07
  • Son Güncelleme: 21 Temmuz 2017 17:22
Son dönemlerde otomotiv ihracatında büyük artışların yaşanması sektörün gelişmesini sağladı.
 
Otomotiv sektörü her geçen gün gelişen ve değişen bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreç içerisinde ihracat oranlarında da gözle görülür bir artış yaşandı. Bu artışın yaşanmasının ardından gerekli değerlendirmeler yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonrasında binek otomobil ihracatının sadece 6 aylık dönemde yani yılın ilk yarısında yüzde 71'lik bir orana tekabül ettiği öğrenildi. Araç piyasasında meydana gelen bu yatırımlar çerçevesinde gelişimin daha büyük olması bekleniyor.
 
Büyük firmalar tarafından sektörün önünün açık olduğu tespit edildiği için bu çerçevede gerekli yatırımların büyük bir hevesle yapıldığı tespit ediliyor. Ülkemizde artan otomobil sektörü üretimleri sayesinde sektörün giderek büyümeye başladığı tespit edildi. Üretilen motorlu araç kapasitesi de artarak iki milyon olarak belirlendi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda büyük gelişmenin ve büyümenin yukarı yönlü gelişiminin son derece önemli olduğu ancak bu çerçevede yeterli gelmediği için oranların artırılmasının planlandığı belirlendi. Otomotiv sektörüne detaylı bir şekilde bakıldığı zaman geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile bir karşılaştırma yapıldı. Bu karşılaştırma süreci içerisinde binek otomobil ihracatında adeta seviye atlandı.
 
Geçen yıla oranla ihracat sektöründe bu alanda yüzde 22.4 oranında büyük bir artış yaşandı ve artışın 14 milyar 359 milyon 485 bin dolara kadar çıktığı açıklandı. Bu alanda yapılan yatırımların ilerleyen dönemlerde artırılması planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol