kapat ikonu

Otomotiv Devi Yatırım İçin Seçim Yapacak

Alman otomotiv devi olan Volkswagen yeni fabrikası için büyük bir yatırım yapmaya hazırlanırken Türkiye ile Bulgaristan arasında kaldığı öğrenildi.

Alman otomotiv devi Volkwagen bir süredir yeni fabrika kurulması için düzenlemeler içerisinde girmişti. Yeni fabrikasının ise nerede kurulacağı net olarak bilinmiyordu. Bunun üzerine Kasım ayının sonuna kadar bu sürecin netlik kazanması bekleniyor. Ortaya çıkan ilk bilgilere göre otomotiv devinin aklında iki güçlü isim bulunuyor. Bunlar Türkiye ve Bulgaristan olarak belirlenmiş durumda. Ancak henüz kesin bir karar verilmiş değil.
 
Volkswagen'in yapacağı çeşitli değerlendirmeler sonrasında Türkiye ve Bulgaristan arasında bir karar vermesi bekleniyor. Konu ilk kez Nisan ayının sonunda markanın değerlendirme toplantısında detaylı bir şekilde ele alınacak. Tüm artı ve eksiler değerlendirilecek. Ancak sürecin sonunun ve kesin kararın Kasım ayının sonunda verilmesi bekleniyor.
 
İki Ülkede de Maliyetler Düşük
 
İki ülkenin güçlü konumda bulunmasının en önemli sebebinin ise Almanya'ya kıyasla personel giderlerinin düşük olduğu ifade edildi. Yatırım miktarının milyarlarca liraya ulaşması bekleniyor. Türkiye ise bu konuda çeşitli fikirler sunuyor. Türkiye'nin sadece yatırım değil bir satış kanalı olarak görülmesi istenmediği gibi üretime katkı sağlanması için gerekli imkanların verilmesi isteniyor.
 
Yapılan bir değerlendirme sonrasında nitelikli işçi yapısı göz önünde bulundurulduğunda yeni yatırımın Türkiye'de oluşturulma olasılığının son derece yüksek olduğu ifade ediliyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan değerlendirmelerin ardından firma toplam 44 milyar euro yatırım gerçekleştireceğini açıklamıştı. Bu miktarın yarısından fazlası ise elektrikli araçların geliştirilmesi için kullanılacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol