kapat ikonu

Otomatik ödeme talimatı veren emekliye yüzde 20 zam!

Emekliye promosyon alabilmesi için getirilen bazı şartların iptal edilmesinin ardından bazı özel bankalar otomatik ödeme talimatı veren müşterilerine yüzde 20 ilave promosyon vermeye hazırlanıyor.

  • Gündem
  • 01 Mart 2017 11:22
  • Son Güncelleme: 01 Mart 2017 12:25

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), promosyondaki şartların kalkması sonrasında şimdiye kadar sadece Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile sözleşme imzaladı. Promosyon ödemeyi kabul eden özel bankaların şartlar değiştikten sonra protokol imzalamadığı iddia ediliyor.

Otomatik ödeme talimatı verene zam var

Diğer yandan bazı özel bankaların emekli vatandaşları kendilerine çekmek için farklı promosyon yöntemleri üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Bu doğrultuda su, elektrik, telefon ya da doğalgaz faturasından herhangi birini otomatik ödeme talimatı verenlere yüzde 10, iki fatura verenlere yüzde 20 ilave zam yapılacağı ifade ediliyor. Mesela 300 lira promosyon alan bir kişi, 1 faturayla 330 TL, 2 faturayla 360 TL promosyon alabilecek. Fatura getirmeyen emeklilere daha önce belirlenen miktar üzerinden promosyon verilecek.

Emekliler EFT ücreti ödeyecekler

Emekli promosyonlarını kamu bankalarından almaya karar veren müşteriler havale, EFT ve hesap işletim ücreti gibi bankacılık işletim ücretlerini cebinden ödemek zorunda. Ancak maaşını özel bankalara taşıyıp otomatik ödeme talimatı veren emeklilerden bazı işletim ücretleri talep edilmeyecek.

Özel bankalar ödemelere Mart ayında başlayacak

Milyonlarca kişinin emekli maaşını ödeyen Ziraat Bankası, promosyon ödemelerini TC kimlik numarasının son sayısına göre Mart, Nisan ve Mayıs ayında yapacak. Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma sağlayan özel bankalar ise fazla yoğunluk olmaması nedeniyle ödemeleri Mart ayı içinde tamamlamayı hedefliyor.

İsteyen istediği bankadan promosyon alabilecek

Emekli promosyonu önündeki tüm şartların rafa kaldırılmasıyla birlikte maaşlarını aldığı bankadan kredi kullanan kişiler de maaşını farklı bankalara taşıyabilecek. Bundan böyle isteyen her emekli maaşını istediği bankadan kolayca alabilecek.

Emekli promosyon ücreti ne kadar?

SGK ile bankalar arasında yapılan anlaşma gereği maaşı 1.000 lira ve altı olan 300 TL, 1.000-2000 lira arası 375 TL, 2.000 lira ve üzeri olan 450 TL promosyon alacak. Hemen hemen tüm bankalar Mart 2017 itibarıyla promosyon ödemelerine başlayacak. Müşteri yoğunluğu fazla olan bankalar T.C kimlik numarasının son rakamına göre ödeme yapacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol