kapat ikonu

Otelciler Booking.com'un kapatılmasını durdurmak için harekete geçti

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) uluslararası online otel rezervasyonu platformu Booking.com'un kapatılması kararını engellemek için mahkemeye başvuruda bulundu.

  • Sektörel
  • 06 Nisan 2017 16:37
  • Son Güncelleme: 06 Nisan 2017 16:38
Otelcileri ve turizm işiyle uğraşanları derinden etkileyen Booking.com kararının etkileri halen sürüyor. Bu konuyla ilgili son haber TÜROB'dan geldi. Otelciler, Booking.com'un kapatılmasını engellemek için mahkemeye bugün başvuruda bulundu.
 
 
Türkiye Otelciler Birliği'nden (TÜROB) yapılan açıklamada, TÜROB'un, TÜRSAB tarafından açılan davada İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nce Booking.com'a erişimin durdurulmasına yönelik alınan ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için harekete geçtiği belirtilerek, "TÜROB, ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvuruda bulundu. Başvuru bugün TÜROB adına Hukuk Müşavirliği tarafından yapıldı." ifadeleri kullanıldı.
 
"KONAKLAMA SEKTÖRÜ DAHA ZOR DURUMA SOKULDU"
 
Açıklamada, TÜROB'un, Booking.com'un Türkiye otellerinin satışının durdurulması kararının, halihazırda çok zor bir dönem geçiren konaklama sektörünü daha da zor bir durumda bıraktığı kaydedildi.
Türkiye genelinde konaklama sektörünün tamamının olumsuz etkilenmesinin yanında, bu kararla birlikte özellikle pazar paylarının büyük bir kısmını Booking'den sağlayan Anadolu'da yer alan oteller ile Türkiye sathındaki küçük otellerin bir anda tüm kaynaklarının kesildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"SİTENİN KAPATILMASI SEKTÖRÜ VE VATANDAŞI CEZALANDIRIR"
 
"Hukukun üstünlüğü şüphesizdir ve Booking.com'un yasalara aykırılığı tespit edilmesi halinde yanlış-haksız rekabete yol açan uygulamalarını düzeltmesi sağlanmalıdır. Ancak yargılama sürecinin devam etmesine karşın Booking.com'un faaliyetinin durdurulması, Booking.com'dan ziyade sektörü ve vatandaşı cezalandırır nitelikte olmuştur. Ayrıca bu karar, uluslararası alanda ülkemize yönelik olumsuz algının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hukukun üstünlüğünü her zaman ön planda tutan birliğimiz, yasalara aykırı uygulamalarının giderilmesi aşamasında, sektörün tüm paydaşlarının çıkarlarının korunması gerektiğini ana ilke olarak kabul etmektedir."
Kaynak: Haberler.com
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol