kapat ikonu

Osman Gazi Köprüsü ekonomiye can suyu oldu!

İstanbul-İzmir arasını 9 saatten 3 saate kadar indiren Osman Gazi köprüsü, ekonomiye kazandırdığı para ile can suyu oldu.

Yaptırım bedeli toplam 9 milyar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü, ekonomiye verdiği katkı dolayısı ile umut kaynağı oldu. Eleştirilerin odağındaki köprü, 15 ayda ekonomiye 2 milyar TL kazandırdı.

Ekonomiye can verdi

İzmit Körfezi’nin geçiş süresini 6 dakikaya kadar düşüren dev köprü sayesinde zamandan ve yakıttan tasarruf elde edilirken, konforlu bir yolculuk imkanı da sağlıyor. Ekonomiye büyük katkı sağlayan köprü, İstanbul-İzmir arasını yaklaşık 3 saate indirdi. Köprüden geçen araçlar için ödene en düşük fiyat ise 72 lirayken, en yüksek geçiş bedeli de 327 lira olarak belirlendi.

Ne kadar gelir elde edildi?

Elde edilen bilgilere göre geride kalan 15 aylık süre içerisinde köprüyü 15 milyon araç kullanırken araç başı ortalama geçiş ücreti 200 lira olarak hesaplandığında ortaya 2 milyar TL'ye ulaşan bir rakam çıkıyor. En önemli ayağını köprünün oluşturduğu projedeki ücretli yolların hesaba katılması halinde rakam daha da yukarıya doğru çıkıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol