kapat ikonu

OSB'lerde çarklar daha hızlı dönecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, organize sanayi bölgelerinde çarkların artık daha hızlı döneceğini aktararak, OSB'lerin tahsis edilmemiş parsellerine ilişkin bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde herkesle paylaşacağını açıkladı.

Gazetecilere konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, organize sanayi bölgelerinde (OSB) spekülatif arsa tahsis ve satışlarının önüne geçileceğini ifade ederek, OSB'lerde çarkların artık daha hızlı döneceğini dile getirdi. OSB'lerin tahsis edilmemiş parsellerine ilişkin bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde herkesle paylaşacağını kaydeden Varank, yatırımcıların arsa tahsis başvurularının 30 gün içinde neticelendirileceğini belirtti.
 
OSB’LERDE ÇARKLAR ARTIK DAHA HIZLI DÖNECEK
 
Varank, yatırımcıların karşılaştığı sorunlara yönetmelik kapsamında müdahale ettiklerini vurgulayarak, farklı düzenlemelere yönelik çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Tüm paydaşların, sivil toplum kuruluşlarının ve sanayicilerin görüşlerini alarak uygulama yönetmeliğini hazırladıklarına dikkati çeken Varank, bu yönetmelikle OSB'lerde çarkların artık daha hızlı döneceğini öne sürerek, OSB'lerin tahsis edilmemiş parsellerine ilişkin bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde herkesle paylaşacağını yineledi. Varank, spekülatif arsa tahsis ve satışlarının önüne geçileceğinin altını çizerek, yatırımcıların arsa tahsis başvurularının 30 gün içinde neticelendirileceğini açıkladı.
 
OSB’LER DAHA YATIRIM DOSTU ÜRETİM ALANLARI HÂLİNE GELDİ
 
Yatırımcının reddedilmesi hâlinde 15 gün içinde gerekçeli kararın hem yatırımcıya hem de Bakanlığa bildirileceğini duyuran Varank, keyfiliğe müsaade edilmeyeceğine işaret ederek, OSB'lerde arsa tahsislerine ilişkin süreçlerin hızlanacağını kaydetti. Varank, sadeleştirilen ve kısaltılan yeni yönetmeliğin OSB'lerin daha yatırım dostu üretim alanları hâline gelmesinin önünü açtığını ileri sürdü.
 
İMAR PLANLARI ŞEFFAF OLACAK
 
Varank, OSB'lerin olağan ya da olağanüstü genel kurullarının toplanması adına çağrı yapılma süreçlerinin tekrardan düzenlendiğini belirterek, genel kurul çağrısı yapılmaması hâlinde nihai kararın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca verileceğini açıkladı. Sanayi parsellerinde, ifraz şartlarının genişletildiğini, yapı ve yapıyla alakalı esasların teknik ihtiyaçlara göre tekrardan düzenlendiğini söyleyen Varank, imar planı askı süreçlerinde uygulamaların daha şeffaf olduğunu dile getirerek, yönetmelikteki değişiklikle OSB'lerde, atıklardan enerji üreten tesisler kurulabileceğini söyledi.
 
Varank, OSB ve katılımcıların ihtiyaçlarına göre güneş ve rüzgârdan elektrik enerjisi üreten tesislerin açılabileceğini duyurarak, tesislerin OSB tüzel kişiliğinin ortak donatı alanında yapılabileceğini aktardı. OSB'lerde arsa tahsislerine ilişkin parsellerin üretime geçme hızının artırıldığına dikkati çeken Varank, arsa tahsis süreçlerinde yatırımın daha da kolaylaştırılacağı bilgisini paylaşarak, OSB'lerin tahsis edilmemiş parsellerine ilişkin bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde herkesle paylaşacağını, spekülatif arsa tahsis ve satışlarının önüne geçileceğini vurguladı. Varank, yatırımcıların arsa tahsis başvurularının 30 gün içinde neticelendirileceğini söyleyerek, yatırımcının reddedilmesi hâlinde 15 gün içerisinde gerekçeli kararın yatırımcıya ve Bakanlığa bildirileceğini yineledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol