kapat ikonu

OSB'lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamı genişletildi

OSB'lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamı genişletildi. Söz konusu karar Resmî Gazete’de yayımlandı.

  • Emlak
  • 02 Kasım 2018 09:36
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlandığı öğrenilen Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) bedelsiz arsa tahsisinin kapsamının genişletilmesine ilişkin kararın, Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği bildirildi.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) bedelsiz arsa tahsisinin genişletilmesine ilişkin kararın Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği kaydedildi. Söz konusu karara göre, dördüncü kademe gelişmiş ilçelerde bulunan Organize Sanayi Bölgeleri arazilerinin de bedelsiz tahsis edilebileceği vurgulandı. Yakın dönem içerisinde Türkiye’ye ve Türk lirasına spekülatif ve manipülatif hamlelerin ardından başlatılan ekonomik savaşın ardından Bakan Varank tarafından açıklanan destek paketinde yer alan bir madde daha hayata geçirilmiş bulunuyor.
 
Söz konusu karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla birlikte OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamı genişletilmiş oldu. Bu kararla birlikte, 4’üncü kademe gelişmiş ilçelerde de bedelsiz arsa tahsisinin yapılmasının önü açılmış oldu. Öte yandan 5 ve 6’ncı kademede bulunan ilçelerdeki mevcut ‘’bedelsiz arsa’’ uygulamasının süreceği ifade edildi. Ayrıca ikinci ve üçüncü kademe gelişmiş ilçelerdeki OSB’lerde uygulanan indirim oranlarında da artış yaşandı. Ayrıca 2’nci kademe ilçelerdeki indirim oranı yüzde 40’tan yüzde 60’a, 3’üncü kademe ilçelerdeki indirim oranları da yüzde 60’dan yüzde 80’e yükseltildi.
 
Yayımlanan kararla birlikte ikinci kademe ilçelerde yüzde 40 olan indirim oranı yüzde 60’a, üçüncü kademe ilçelerde de yüzde 60 olan indirim oranı yüzde 80’e çıkarıldı.
 
PAKET TEKER TEKER HAYATA GEÇİYOR
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından, ekonomiye yönelik saldırıların ardından açıklanan ‘’Destek ve Önlem Paketi’’nde yer alan maddeler, teker teker hayata geçiyor.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İMZALADI
 
AK Parti Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinin kapsamı genişletildi.
 
4’ÜNCÜ KADEME GELİŞMİŞ İLÇELERDE ARSA TAHİSİ
 
Söz konusu karar göre, 4’üncü kademe gelişmiş ilçelerde de bedelsiz arsa tahsisinin yapılmasının önü açıldığı belirtildi.
 
‘’BEDELSİZ ARSA’’ UYGULAMASINA DEVAM
 
5 ve 6’ncı kademede bulunan ilçelerde mevcut “bedelsiz arsa” uygulamasının devam edeceği vurgulandı.
 
2 VE 3’ÜNCÜ KADEMEDE İNDİRİM ORANI ARTIRILDI
 
Bunun yanında ikinci ve üçüncü kademe gelişmiş ilçelerdeki Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) uygulanan indirim oranlarının da artırıldı aktarıldı.
 
İNDİRİM ORANLARI ARTIRILDI
 
Yayımlanan kararla birlikte ikinci kademe ilçelerde yüzde 40 olan indirim oranı yüzde 60’a, üçüncü kademe ilçelerde de yüzde 60 olan indirim oranı yüzde 80’e çıkarıldı.
 
ÜRETİM VE İSTİHDAM ARTIRMA HEDEFİ
 
Bu karar neticesinde hem OSB’lerdeki boş parsellerin yatırıma daha hızlı kazandırılması ön görülüyor hem de üretim ve istihdamın artırılması hedefleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol