kapat ikonu

Ortak Para Birimi Geliyor!

Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu üyesi ülkeler arasında bir süredir yapılan görüşmeler sonuç verdi. Bu süreçte tüm üye olan ülkelerin ortak para birimi kullanmaları sağlanacak.

Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu tarafından bir süredir yeni bir taslak çalışma üzerinde çalışma yapılıyordu. Uzzun süredir devam eden görüşmelerin ardından bugün yapılan bir ortak basın toplantısının ardından üye olan ülkelerin faydalanabilecekleri ortak para birimine geçilmesi amacı ile hazırlanan taslak çalışmanın kesinleşmesine ve hayata geçirilmesine karar verildi.
 
Taslak halinde olan çalışmanın tam anlamıyla tüm hatlarıyla birlikte özellikle Haziran ayında gerçekleştirilecek toplantı ile hayata geçirilmesi bekleniyor. Geniş kapsamlı toplantı ise Haziran ayında yapılacak. Yetkililer tarafından yapılan açıklama sonrasında düzenlenecek olan geniş kapsamlı toplantıya üye olan ülkelerin merkez bankası yöneticileri ile ekonomi ve finans bakanlarının katılması bekleniyor.
 
Ortak para birimi bu süreç içerisinde ortak pazarlarda ve özellikle ülkeler arasında sık sık düzenlenen seyahatlerde son derece etkili bir biçimde kullanılacak. Ortak para biriminin net bir şekilde kullanılmasının ise 2020 yılında ülke devlet başkanlarının onayından geçmesinin ardından tamamlanması bekleniyor.
 
Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu ilk olarak 1975 yılında 15 Batı Afrika ülkesinin bir araya gelmesi ve özellikle ekonomik anlamda entegrasyonu sağlamak ve teşvik etmek amacıyla kurulduğu ifade edilmiştir. Sonraki yıllarda belirlenen hedefler doğrultusunda üye ülkelerin sayısı artmıştır. Bu süreç içerisinde pek çok anlamda ekonomik çalışma yapıldı. Batı Afrika ülkeleri arasında kullanılması planlanan ortak para birimi sonrasında ekonomik anlamda ciddi bir gelişmenin yaşanması beklentiler arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol