kapat ikonu

Orman Zararlılarıyla Mücadele İçin Harcanan Para Dudak Uçuklattı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen çalışmalar neticesinde orman zararlılarıyla mücadele kapsamında bir yılda toplam 8 milyon lira harcandı.

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında orman zararlılarıyla mücadele kapsamında yapılan çalışmalar paylaşıldı. Sadece geçtiğimiz yıl ormanlara ve türlere zarar verebilecek güçte olan orman zararlılarıyla mücadelenin detayları açıklandı. Ormanların devamlılığını sağlaması ve zarar görmesinin engellenmesi için sadece geçtiğimiz yıl içerisinde biyolojik, biyoteknik, mekanik ve kimyasal çalışmalar için toplam 8 milyon liralık bir bütçenin ayrıldığı ve tamamının kullanıldığı tespit edildi.
 
Orman zararlılarıyla ilgili devam eden etkin mücadelenin devam ettiği tespit edildi. Genellikle son yıllarda iklim değişikliklerine ve küresel ısınmaya bağlı olarak bazı canlıların sayısında artış görüldüğü ve bazı bitki türlerinin ise artan bu canlılardan olumsuz etkilendiği tespit edildi. Bu konuda özellikle 2012 yılından itibaren önemli mücadeleler devam ediyor.
 
Mücadele Devam Edecek
 
Sadece geçtiğimiz yıl ortaya çıkan rakamlara bakılarak zararlı türlerle mücadele kapsamında 261 bin 243 hektar alan üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi. Biyolojik anlamda çalışmalar devam ederken ormanlarda toplam 52 bin 92 yere kuş yuvaları asıldı. Zararlı böceklerle mücadele ettiği için 107 farklı noktaya karınca nakilleri yapıldı.
 
Yetkililer tarafından 638 bin 93 yırtıcı böcek üretildi ve bu böcekler ormanlara bırakıldı. Diğer zararlı türlerle beslenmeler amaçlanıyor. Pek çok kapsamda devam eden çalışmalar doğrultusunda toplam 8 milyon liralık bütçe harcandı. Ormanların korunması hakkında çalışmalar devam ederken 11 bin 510 suç zaptının düzenlendiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol