kapat ikonu

Organlarını bağışlayana bedava mezar yeri

Samsun Belediyesi tarafından organ bağışını artırmak adına yeni bir çalışma yapıldı. Bu çalışma ile organlarını bağışlayana bedava mezar yeri verilecek.

Samsun Belediyesi tarafından organ bağışını artırmak adına yeni bir çalışma yapıldı. Bu çalışma ile organlarını bağışlayana bedava mezar yeri verilecek.
 
Son yıllarda pek çok ölümün organ bağışının yetersiz olmasından dolayı yaşandığı belirlendi. Organ bağışı konusunda çeşitli sıkıntıları olan ülkenin bu konuda bilinçlendirilmesi ve zaman zaman özendirilmesi gerekiyor. Binlerce organ bekleyen hastanın bulunduğu düşünüldüğü zaman yapılacak organ bağışlarının başka insanlara hayat vermesi için biraz daha çaba gösterilmesi gerektiği belirlendi. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan toplantılarda da ciddi bir sorun olarak ele alınan organ bağışı hakkında örnek olacak çalışmalar başlatıldı.
 
Bir cana hayat vermek isteyen ve organlarını bağışladıktan sonra hayatını kaybeden vatandaşlara öldükten sonra çeşitli sıkıntılara neden olabilecek mezar yeri konusunda yardımcı olunacağı ve organ bağışlayanların mezar yerinin herhangi bir ücret alınmadan belediye tarafından verilmesine karar verildi. Ücretsiz tahsis edilecek mezar yerleri organ bağışının teşvik edilmesi için gerçekleştirilen bir çalışma olarak ifade ediliyor.
 
Samsun belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde ilk komisyon toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen komisyon toplantısında farklı gündem maddeleri görüşmelere sunuldu. Özellikle organ bağışı hakkında yapılan görüşmenin ve alınan kararın diğer şehirlerin belediyeleri tarafından da desteklenmesi açısından son derece geniş kitlelere ulaşılabilecek bir durum olarak gösterildi. Bölgede organ bağışı yapan ve sonra hayatını kaybeden kişiler için ücretsiz mezar yerleri tahsis edilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol