kapat ikonu

Ordu'da toplanan çöplerden servet kazanılıyor

Ordu'daki katı atık ayrıştırma ve gruplama tesisinde ayrıştırılan tonlarca çöpten yıllık yaklaşık 2 milyon 700 bin Türk lirası gelir elde ediliyor.

  • Gündem
  • 26 Kasım 2018 12:09
  • Son Güncelleme: 26 Kasım 2018 12:17
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin şehirde yaklaşık 5 yıl önce Durugöl Mahallesi'ndeki vahşi çöp depolama alanını kapatarak kurduğu katı atık ve ayrıştırma tesisi, zaman içerisinde modern hâle getirildi. Tesiste toplanan yıllık yaklaşık 210 bin ton çöpten ekonomiye 2 milyon 700 bin Türk lirası kazandırılırken, bu rakamın çöpten elektrik üretimiyle yıllık 5 milyon Türk lirasına çıkarılması öngörülüyor.
 
35 YILLIK SORUNA KÖKTEN NEŞTER VURULDU
 
Belediye olarak yaklaşık 5 yıl önce kentin 35 yıllık çöp sorununa kökten neşter vurduklarını söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Altınordu ilçesindeki vahşi depolama alanının kapatılmasının ardından Karapınar Mahallesi'ne yaklaşık 4 milyon Türk lirasına tesis kurulduğunu hatırlatarak, çöplerin toplandıktan sonra buraya getirildiğini ve yaklaşık 50 işçiyle ayrıştırıldığını bildirdi.
 
Ordu'da toplanan çöplerden servet kazanılıyor-1
 
ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN DE ÖNÜNE GEÇİLİYOR
 
Tesiste işlenen çöplerin önemli kısmının Ünye ilçesindeki çimento fabrikasına yakıt olarak gönderildiğini belirten Tekintaş, böylelikle hem çöpten para kazanıldığını hem de çimento fabrikasının ithal olarak getirdiği kömür ve petrolü kullanmamış olduğunu kaydetti. Tekintaş, bununla birlikte de çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olunduğunu savundu.
 
TÜRKİYE’DE ÖRNEK GÖSTERİLEN TESİS
 
Tekintaş, kurulan tesisin çok fonksiyonlu çalıştığını, tesiste çöp, plastik ve metal gibi çöplerin ayrıştığı bölümlerin de olduğunu ifade ederek, burada ekonomik olarak geriye dönüşün sağlandığını vurguladı. Çöplerden her şeyiyle istifade edildiğini anlatan Tekintaş, buranın Türkiye'de örnek gösterilen bir tesis olduğunu ileri sürdü.
 
EKONOMİYE KATKISI 5 MİLYON TÜRK LİRASI OLACAK
 
Çöpten yıllık 2 milyon 700 bin Türk lirası gibi önemli bir gelir elde edildiğinin altını çizen Tekintaş, faaliyete kısa bir süre sonra geçmesi beklenen Çaybaşı düzenli depolama sahasında ise çöpten ayrıca elektrik üretiminin gerçekleştirileceğine dikkati çekerek, buranın da tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle birlikte çöpün yıllık ekonomiye katkısının yaklaşık 5 milyon Türk lirası olacağını öne sürdü.
 
Ordu'da toplanan çöplerden servet kazanılıyor-2
 
‘’SIFIR ATIK PROJESİ’’NE DESTEK
 
Şu anda toplanan çöplerin yaklaşık yüzde 65'inin geri dönüşüme kazandırıldığını, kalan yüzde 35'lik bölümün geri dönüşümünün ise elektrik üretimiyle sağlanacağını dile getiren Tekintaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde sürdürülen ‘’Sıfır Atık Projesi’’ne belediye olarak sonuna kadar destek verdiklerini, bundan sonra da bu projeye katkı sunmayı sürdüreceklerini açıkladı.
 
Tekintaş, kent sakinlerinden çöplerin yerinde ayrıştırılması için kendilerine yardımcı olmalarını isteyerek, belediyenin plastik, kâğıt, metal ve evsel atıkların ayrı ayrı toplanması için şehrin tüm mahallelerine çöp konteynerleri ve kovalarının yerleştirdiği bilgisini paylaşarak, vatandaşlardan çöpleri ayrı ayrı bölmelere atmasını istedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol