kapat ikonu

Ordu'da çilek üretimi arttı

Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz, Ordu genelinde çilek üretiminin geçen seneye oranla yaklaşık 200 ton artarak 900 tona yükseldiğini açıkladı.

  • Sektörel
  • 18 Aralık 2018 14:37
  • Son Güncelleme: 18 Aralık 2018 14:40
Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, şehir genelinde çilek üretiminin geçen seneye kıyasla yaklaşık 200 ton artarak 900 tona ulaştığını bildirdi.
 
SÜRDÜRÜLEN ÇALIŞMALARIN ARDINDAN ÇİLEK ÜRETİMİ ARTTI
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yılmaz, Ordu'da nisan ayında başlayan çilek hasadının aralık ayından itibaren sona erdiğini kaydetti. Yılmaz, kent genelinde üretilen çilek miktarının 2013’te yalnızca 96 ton olduğunu hatırlatarak, sürdürülen çalışmaların ardından Ordu'da çilek üretiminin ciddi oranda artırdıklarını ileri sürdü.
 
GELECEK SEZON BİN TONUN ÜZERİNDE ÇİLEK ÜRETİMİ HEDEFLENİYOR
 
Çilek üretimini son dönemlerde tüm ilçelere yaymayı başardıklarını ifade eden Yılmaz, desteklemelerle birlikte geçen sene üretimin 700 tona kadar çıktığına dikkati çekerek, artışın bu yıl da devam ettiğini aktardı. Yılmaz, kent genelinde çilek üretiminin geçen seneye kıyasla yaklaşık 200 ton artarak 900 tona yükseldiği bilgisini paylaşarak, bu rakamın gelecek sezon bin tonun üzerine çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.
 
Yılmaz, yaklaşık 361 dekarda çilek üretimi yapıldığına değinerek, Orduluların çilek üretimini oldukça sevdiğini öne sürdü.
 
FINDIK ÜRETİCİLERİ ÇİLEĞE YÖNELDİ
 
Yılmaz, son yıllarda fındık üreticisinin de çileğe merak sardığını vurgulayarak, birçok fındık üreticisinin ek gelir getiren çileğe yöneldiğini ifade etti. Burada çileğin tarladan pazara sunulmasının önemine işaret eden Yılmaz, yoğun talep sebebiyle çileğin tarladan alıcıya gönderildiğini kaydederek, bunun üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandığını savundu. Yılmaz, fındık, bal ve kivi üretiminin de oldukça yaygın olduğu Ordu'da çilek üretimini artırmayı başardıklarını vurgulayarak, özellikle fındık diyarı olarak bilinen Ordu'da çilek üretiminin arttığı için mutlu olduğunu dile getirdi. Ordulu üreticilere ek gelir getiren çilek üretiminin yaygınlaşması için uygulanan projelere destek veren Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere Ordu Valiliği ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden Kemal Yılmaz, üretimin önümüzdeki dönemlerde daha da artırılacağını açıkladı.
 
ÜRETİCİ 10 AY BOYUNCA ÜRETİMDEN PARA KAZANIYOR
 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, çileğin, fındık üreticilerine ek gelir yarattığını anlatarak, geçen senelerde olduğu gibi bu sezon da üreticinin çilek hasadından oldukça memnun olduğunu kaydetti. Soydan, nisan-mayıs döneminde başlayan çilek hasadının kasım, aralığa kadar sürdüğüne işaret ederek, bunun da çilek üreticisine oldukça avantaj sağladığını, üreticinin yaklaşık 10 ay boyunca para kazandığını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol