kapat ikonu

ORAN'dan kalkınmaya 200 milyon Türk liralık destek

Kayseri, Sivas ve Yozgat’ta faaliyetlerine devam eden Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, mali destekleri sayesinde bölgede 200 milyon Türk lirasına yakın bir yatırım oluşmasını sağladı.

  • Şirketler
  • 07 Ocak 2019 16:39
  • Son Güncelleme: 07 Ocak 2019 16:46
Gazetecilere konuşan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Genel Sekreter Vekili Ahmet Emin Kilci, Kayseri, Sivas ve Yozgat kentlerine ajans desteğiyle inşa edilen yatırımların 8 yılda 200 milyon Türk lirasını bulduğunu bildirdi.
 
Kayseri, Sivas ve Yozgat kentlerine yönelik faaliyet yürüten ORAN, mali, fizibilite, teknik ve güdümlü proje destekleri sayesinde bölgenin kalkınmasına yardım ediyor.
 
ORAN’ın gerçekleştirdiği Ar-Ge faaliyetleri desteklenerek yatırımcılara bölge potansiyellerine en uygun yatırım imkânı yaratılıyor. Böylece bölgenin başta ekonomik olmak üzere sosyal, kültürel, turistik ve teknolojik olarak birçok boyutta kalkınmasına fayda sağlanıyor.
 
ORAN Genel Sekreter Vekili Kilci, ajansın 2009 yılında kurulduğunu anımsatarak, Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinin kalkınmasına destek olmak istediklerini dile getirdi.
 
8 SENE İÇERİSİNDE 113 MİLYON DESTEK
 
Ajanslarının amacının bölgedeki üç ilin diğer bölgelerle olan kalkınmışlık farkını gidermek olduğunu ifade eden Kilci, bu doğrultuda ORAN'ın mali destekler yoluyla, yatırımcılara iyi bir ortam oluşturmak gibi görevlerinin de bulunduğunu kaydederek, bunun dışında bölgedeki çeşitli kurumlarla proje fikirlerinin ortaya çıkarıldığını bildirdi. Kilci, ajanslarının son 8 sene içerisinde 113 milyonun üzerinde destek sağladığı bilgisini paylaşarak, bu desteklerin 63 milyonunun KOBİ'lere, 50 milyon civarının da kamu kurumlarına verildiğini belirtti.
 
EĞİTİME 2 MİLYON TÜRK LİRASI DESTEK
 
113 milyon Türk lirası destekle üç ilde 200 milyon Türk lirasına yakın yatırım oluştuğuna dikkati çeken Kilci, mali desteklerle özellikle KOBİ'lerden yenilikçi, Ar-Ge'ye dayalı, bölgeye katma değer yaratacak projeler beklediklerini vurgulayarak, tarım, turizm, sanayi gibi çeşitli alanlara göre desteklerin olduğunu, eğitim için ise 2 milyon Türk lirası gibi bir teknik destek sağlandığını anımsattı.
 
PROJE KÜLTÜRÜ YARATILDI
 
Yozgat'a hayvan hastanesi, Kayseri'ye fuar merkezi, Sivas'a sanayi ve şehir müzesi kuracaklarını söyleyen Kilci, 2019 senesi için hâlihazırda projelerin bulunduğuna değinerek, o projelerin de destek sağlandıktan sonra hayata geçirileceğini açıkladı. Kilci, ajansın bölgeye sağladığı en büyük desteğin proje kültürünün yaratılması olduğunu ifade ederek, ajansın ilk senelerde çok az başvuru aldığını, fakat bu sayının giderek artmaya başladığını anlattı. Sadece mali desteklerde 2 bin 500'e yakın başvuru yapıldığını belirten Kilci, bu başvuruların 700'den fazlasının olumlu değerlendirilerek destek verdiklerini bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol