kapat ikonu

OPEC günlük petrol üretim kararını verdi

Petrol fiyatlarındaki azalışın önüne geçebilmek için kısıntı kararı veren OPEC, üye olmayan ülkelerin de üretim kesintisine katılması için görüşmelerini devam ettiriyor.

OPEC’in petrol fiyatlarındaki azalışın önlenebilmesi için günlük üretilen petrol miktarının düşürülmesine karar verdiği belirtilirken, örgüte üye olmayan ülkelerin de karara riayet göstermesi için görüşmelerin sürdüğü aktarıldı.
 
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), iki günlük görüşmelerin ardından üretim kesintisi konusunda anlaşmaya vardığını dünya ile paylaştı.
 
DİĞER ÜLKELERİN DE DESTEK VERMESİ İÇİN GÖRÜŞMELER YÜRÜTÜLÜYOR
 
Son dakika gelen habere göre; OPEC üyelerinin günlük yaklaşık 800 bin varil üretim kesintisine gideceği açıklanırken, OPEC dışındaki ülkelerin de üretim kesintisine destek vermesi için görüşmelerin örgüt tarafından yürütüldüğü vurgulandı.
 
OPEC DIŞI ÜLKELER DE KATILIRSA ÜRETİM KESİNTİSİ 1,2 MİLYON VARİLE ÇIKACAK
 
OPEC delegeleri tarafından alınan karar doğrultusunda diğer ülkelerin de 400 bin varil üretim kesintisi yapması yönünde çağrıda bulunuldu. OPEC içinde yer almayan ülkelerin anlaşmaya katılması hâlinde günlük üretim kesintisi 1,2 milyon varile kadar çıkacak.
 
KARAR SONRASI BRENT PETROL FİYATI
 
Tüm küresel piyasaların merak içerisinde beklediği ve günlerdir birçok tartışmaya ve siyasi krize sebep olan bu toplantının ardından alınan karar ile birlikte brent petrol fiyatı 61,70 dolar seviyelerinden işlem görüyor.
 
KATAR, OPEC’TEN AYRILACAĞINI DUYURMUŞTU
 
Körfez’de yer alan ve dünyanın önemli petrol üreticilerinden biri olan Katar, 1 Ocak 2019 itibarıyla Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) ayrılacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde Katar Enerji Bakanı Saad Şeride el-Kabi, düzenlediği basın toplantısında, Katar’ın Ocak 2019’dan itibaren OPEC’den çekileceğini açıklanmıştı.
 
KARAR SİYASİ SEBEPLERDEN DOLAYI ALINMADI
 
Kabi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır tarafından Katar'a uygulanan ablukaya dikkati çekerek, Katar’ın OPEC'ten çekilme kararının siyasi sebeplerle alınmadığını ifade etmişti. Tamamen teknik ve stratejik olan bu kararın, Doha'nın küresel enerji pazarındaki rolü ve uluslararası varlığını güçlendirmek için alındığını öne süren Kabi, Katar’ın doğal gaz üretimine önümüzdeki yıllarda daha fazla odaklanma isteği sebebiyle bu kararın alındığını kaydetmişti.
 
KATAR’DAN DOĞAL GAZ ALANINDA MEGA PROJE
 
Kabi, önümüzdeki aylarda doğal gaz alanında yeni mega projelerin açıklanacağı bilgisini paylaşarak, dünyanın her yerine güvenilir bir enerji tedarikçisi olmayı planlayan Katar'ın enerji alanında küresel rolünü ve katkısını gözden geçirmek zorunda kaldığını dile getirmişti.
 
OPEC’in dünya petrol rezervlerinin üçte ikisini elinde bulundurduğu biliniyor. 1960 yılında Bağdat Konferansı'nda kurulan OPEC, İran, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Venezuela tarafından kurulmuştu. Katar da dâhil olmak üzere OPEC’in şu anda 15 aktif üyesi bulunuyor.
 
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol