kapat ikonu

OPEC 2019'dan itibaren petrol üretimini yüzde 3 azaltacak

BAE Enerji Bakanı Suheyl el-Mezrui, 2019'un başından itibaren OPEC üyesi ülkelerin, petrol üretimini yüzde 3, üye olmayan ülkelerin de yüzde 2 azaltacağını açıkladı.

  • Piyasalar
  • 24 Aralık 2018 10:44
  • Son Güncelleme: 24 Aralık 2018 10:54
2019'un başından itibaren petrol üretimindeki kesintinin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkeler için yüzde 3, üye olmayan ülkeler için de yüzde 2 olacağını söyleyen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanı Suheyl el-Mezrui, Kuveyt'in ev sahipliğinde düzenlenen Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Örgütü (OAPEC) 101'inci Bakanlar Konseyi Konferansı'nın ardından düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
 
Aralık ayının başlarında Viyana’da düzenlenen ve OPEC ile OPEC dışı ülkelerin de katıldığı toplantının ardından petrol üreten ülkeler, çok önemli bir karara imza atmıştı. Petrol fiyatlarının dalgalı ve önlenemez düşüşünü dengelemek için bu toplantıdan günlük üretim miktarının azaltılması kararı çıkmıştı.
 
PETROL ENDÜSTİRİSİNİ CANLANDIRMAK ADINA ÜRETİM AZALACAK
 
Mezrui, petrol endüstrisini canlandırmak ve piyasanın istikrara kavuşması adına üretimin azaltılması konusunda bazı tavizler verdiklerini anlatarak, 2019'un başından itibaren OPEC üyesi ülkelerin, petrol üretimini yüzde 3, üye olmayan ülkelerin ise yüzde 2 oranında azaltacağını duyurdu.
 
ÜRETİM GÜNLÜK 1,2 MİLYON VARİL AZALTILACAK
 
OPEC ve OPEC dışı ülkelerin gelecek ocak ayının başı itibarıyla günlük petrol üretiminin 1,2 milyon varil düzeyinde azaltılmasının, piyasalarda dengeyi sağlayacağını, bunun da 2019'un ilk aylarında olmasının öngörüldüğünü aktaran Mezrui, petrol üretiminin azaltılması konusunda aralık ayı başlarında imzalanan ve 2019'da yürürlüğe girecek anlaşmanın uzatılmasının sorun olmayacağını dile getirerek, üreticilerin pazarın taleplerine karşılık vereceğini aktardı.
 
BAZI ÜLKELER GEREKÇE OLMADAN PİYASAYA FAZLA MİKTARDA PETROL SÜRDÜ
 
Katar Enerji Bakanı Saad Şeride el-Kabi ise dünya genelinde ham petrol piyasası ve fiyatları için zor bir dönem olduğunu öne sürerek, Suudi Arabistan'ın da arasında bulunduğu bazı ülkelerin, gerekçesi olmadan bu sene piyasaya fazla miktarda petrol sürdüğünü ve bu konunun ele alınması gerektiğini ifade etti.
 
PETROL ÜRETİMİ AZALTILACAĞI KARARI VERİLMİŞTİ
 
Kabi, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin, 2017 başında günlük petrol üretiminin 1,8 milyon varil, geçen temmuz ayında ise aralıka kadar 1,2 milyon varil düzeyine çekilmesine karar verdiğini anımsattı.
 
RUSYA DA 228 BİN VARİLE DÜŞÜRECEKTİ
 
Avusturya'nın başkenti Viyana'da aralıkta gerçekleşen 5'inci OPEC ve OPEC dışı ülkeler toplantısında petrol üretiminin günlük 1,2 milyon varil düzeyine çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı, Rusya’nın da anlaşma kapsamında üretimini günlük 228 bin varile düşürüleceği açıklanmıştı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol