kapat ikonu

Ons altın 10 ayın zirvesine ulaştı

Küresel piyasalarda git gide yükselen riskin de etkisiyle değer kazancı içerisinde giren ons altının, 1,347 dolar ile 19 Nisan 2018 yılından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştığı bildirildi.

Söz konusu gelişmeyle ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulunan GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, altının ons fiyatının küresel büyümenin yavaşlama içerisinde girdiği endişesiyle son dönemlerde ilgi gördüğünü ifade ederek, ABD’nin 2020 yılında resesyona gireceğine dair algının ortaya çıkması durumunda, altının ilgi görmeye devam edeceğini dile getirdi.
 
Küresel ekonomideki yavaşlama endişeleri altın fiyatları için destekleyici oldu
 
Bu açıdan bakıldığında ABD Merkez Bankasının (Fed) yavaşlamasından ziyade, neden yavaşlamayı düşündüğünün önemli olduğuna işaret eden Erkan, ABD-Çin ticari görüşmeleri, Brexit’te yaşanan gelişmeler ve küresel ekonomideki yavaşlama endişelerinin altın fiyatları için destekleyici olduğunu belirterek, altının ons fiyatının 1,328 -1,333 dolar civarında kalmayı başarması hâlinde, kısa vadeli 1,347 dolar başta olmak üzere 1,352 ve 1,357 dolarlara ulaşabileceğini açıkladı. Erkan, 1,352 doların üzerindeki kalıcı dalgalanmaların 1,383 dolara doğru olası çıkışı sergileyebileceğini öne sürdü. Başkan Donld Trump'ın ifadeleri, ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret müzakereleri, küresel ekonomik yavaşlama endişeleri eksenindeki küresel risk hissiyatı, ABD Merkez Bankası’nın ve diğer merkez bankalarının politikalarının altının ons fiyatı üzerinde etkili olduğunu savundu.
 
Fed ve ECB’nin faiz artırımı beklentilerini ertelemesi yavaşlama endişelerini artırdı
 
Erkan’ın ardından söz alan Yatırım Finansman Menkul Değerler Yatırım Danışmanlığı Yönetmen Yardımcısı Vahap Taştan ise küresel piyasaların geçen senenin ortalarında gelişmiş ülke merkez bankalarından sıkılaşma beklediğini vurgulayarak, fakat Fed ve ECB’nin faiz artırımı beklentilerini ertelemesinin küresel ekonomilerdeki yavaşlama endişelerini git gide artırdığını ileri sürdü. Küresel ekonomilerdeki yavaşlama endişelerinin yükselmesinin altına olan talebi de yükselttiğini söyleyen Taştan, dolar endeksinde ara ara güçlenmenin görüldüğünü, altın için ana göstergenin bir süre daha ABD başta olmak üzere küresel tahvil piyasasının olacağını anlattı.
 
Ons altın 1,350 -1,364 dolar dirençlerini test edebilir
 
Taştan, kendileri adına bir diğer göstergenin ise yurt dışında altın vadeli kontratlarındaki pozisyonlar olduğunu aktararak, ticari olmayan, altın alım satımını spekülatif hedefle yapan fonların, bir süredir vadeli piyasada alım tarafındaki ağırlığını artırdığını kaydetti. Taştan, bundan dolayı ons altın fiyatının 1,300 doların üzerindeki hareketini korumak isteyeceğinin altını çizerek, sene içerisinde kademeli olarak 1,350 -1,364 dolar dirençlerini test edebileceğini ileri sürdü.
 
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol