kapat ikonu

Önlem Alınmazsa Hamsilerin Sonu Gelebilir!

Av baskısından dolayı yetkililer tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında hamsinin geleceğinin tehdit altında olduğu ve yok olabileceği ifade edildi.

Balıkçılık sektöründe av yasağının başlaması ile birlikte balık sezonu en durgun döneme girdi. Bu süreçte Giresun'un Piraziz ilçesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan yeni bir açıklama yaparak süreci değerlendirdi. Balıkçılık sektöründe gerekli önlemlerin alınmaması halinde hamsinin geleceğinin tehlike altında olduğu ve durumun son derece ciddi olduğu ifade edildi.
 
Açıklamalarında 'Hamsiler kıyılarımızı çok erken terk ediyorlar. Bunun en önemli sebebi ise aşırı derecede gerçekleştirilen av yasağı olabilir. Daha önce Ereğli'den başlayan hamsi avlama süreci Hopa'ya kadar devam edebiliyordu. Bu süreç 5 6 ay olarak belirlenmişti. Ancak şimdilerde bu süreç 1 aya kadar düştü. Çevresel etkilerden dolayı ortaya çıkan av yasağı sürecinin başlaması bu durumu olumsuz anlamda etkilediğini ortaya koydu.
 
Hamsi tüm ülkeyi ilgilendiriyor
 
Hamsinin sadece balıkçıların bir problemi olduğu düşünülüyor. Ancak bu durum yanlış. Hamsinin Karadeniz'de olmazsa olmazlar arasında olduğunun altı bir kez daha çiziliyor. Ülkede pek çok kişinin hem geçim kaynağı hem de en önemli besin kaynakları arasında olduğu biliniyor.
 
Hamsi denizlerde diğer balıklarında besin kaynağı olduğu için sistemin doğru bir şekilde ilerlemesi açısından son derece önemli. Genel olarak av yasağının balıkların havyarlı olduğu dönemlerde gerçekleştirilmesinin uygun olduğu ifade ediliyor. Ancak bu dönemde amatör balıkçılar tarafından boğazda balık avı yapıldığı için sürecin baltalandığı böylece sistemin karıştığı ifade ediliyor. Önlem alınmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda ülkemizden hamsiler tamamen çekilebilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol