kapat ikonu

Öncü göstergeler baharı müjdeliyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı, makro göstergelerde güçlü bir dengelenme söz konusu olduğunu belirterek, öncü göstergelerin de baharın gelmekte olduğunu müjdelediğini anlattı.

Gazetecilere konuşan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, piyasaların sakinleştiğini, her şeyin beklentiler kapsamında olduğunu ifade ederek, faiz oranlarının düştüğünü ve döviz kurunun daha stabil seyrettiğini söyledi.
 
ÖNCÜ GÖSTERGELER BAHARIN GELMEKTE OLDUĞUNU MÜJDELİYOR
 
Enflasyonun beklenenden daha iyi bir durumda olduğunu savunan Aydın, makro göstergelerde güçlü bir dengelenme olduğuna işaret ederek, bütçede, cari açıkta bunların hepsinin görüldüğünü dile getirdi. Aydın, bunların gerek reel sektöre gerek kendilerine daha iyi bir faaliyet ortamının olduğunu gösterdiğini belirterek, daha iyi bir faaliyet ortamında öncü göstergelerin de baharın gelmekte olduğunu müjdelediğini yineledi. Reel sektör ve onu desteklemek adına bankacılık sektörünün baharın ivedice gelmesi adına dün olduğu gibi bugün ve yarın da üzerine düşeni yapacağını vurgulayan Aydın, bankacılık sektörünün güçlü, deneyimli olduğunu aktararak, bunu Türkiye'yi büyütenlerle paylaşmaktan haz ve mutluluk duyduklarını açıkladı.
 
HER İKİ TARAFIN AYRILMAZ BİR BÜTÜN OLMASININ EN SOMUT ÖRNEĞİ
 
Aydın’ın ardından konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tarihte bir ilkin yapıldığını anımsatarak, reel ve finans sektörünün hep birlikte Anadolu'yu dolaştığını anlattı. Aslında bunun her iki tarafın ayrılmaz bir bütün olmasının en somut örneği olduğunu öne süren Hisarcıklıoğlu, banka genel müdürleri ve yardımcılarının bu kapsamda sahaya inerek çalışma yürüttüklerini, bankacılar ve reel sektörün "aynı masada" olduğuna işaret ederek, aslında bunun her iki tarafın birbirini daha iyi anlaması bakımından ve gelecek açısından da umut verici bir gelişme olduğunu savundu.
 
FİNANSMANA ERİŞİMİN AÇIK TUTULMASI LAZIM
 
Hisarcıklıoğlu, ortak çözümlerin hep birlikte geliştirildiğini kaydederek, yine bu sıkıntılı süreci de birlikte atlatılacağının en somut göstergesi olduğunu dile getirdi. Her iki tarafın da aynı gemide olduğunu ve reel sektörde sıkıntı olması hâlinde finans sektöründe sıkıntı olacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, finans sektöründe sıkıntı olması durumunda reel sektörde de sıkıntı olduğunu açıkladı. Hisarcıklıoğlu, ondan dolayı da finansmana erişimin açık tutulmasının şart olduğunu anlattı.
 
Buna benzer sıkıntıların, 25 senedir yaşandığını ve aşıldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bunun da aşılacağını aktararak, Türk özel sektörünün geleceğinden umutlu olduklarını belirterek, bankalar ve hükûmetin desteğiyle birlikte bu sıkıntılı dönemin aşılacağını iddia etti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol