kapat ikonu

Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi yeniden düzenlendi

Ön ödemeli konut satışına ilişkin yeni düzenleme yapıldı. Bu doğrultuda tüketici istediği takdirde 24 ay içinde sözleşmeden vazgeçebilecek fakat satıcı satış bedelinin yaklaşık yüzde 8’ini tazminat olarak talep edebilecek.

  • Emlak
  • 11 Mart 2017 16:55

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın öncülük ettiği Ön Ödemeli Konut Satış yönetmeliğine ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ön ödemeli konut satışlarında hem alıcı hem de satıcı açısından önemli değişiklikler yapıldı. Bundan böyle ev alanlar ön ödemeli konut sözleşmesi imzaladığı tarihten itibaren 2 yıl içinde sözleşmeden cayma hakkına sahip olabilecek. Geçmiş yıllarda devir ve teslim tarihine kadar olan bu uygulama artık herhangi bir gerekçe göstermeden 24 ay içinde yapılabilecek.

Konut satış sözleşmesinde yer alan koşullar nelerdir?

Konut satış sözleşmesinde belirtilen harç ve benzer yükümlülüklerden dolayı ortaya çıkan masraflar, sözleşme tarihi başladığından itibaren ilk 3 ay içinde sözleşme bedelinin yüzde 2’si, 3 ile 6 ay arası bedelin yaklaşık yüzde 4’ü, 6-12 ay arası bu bedelin yüzde 6’sı ve 12-24 ay arası bedelin yüzde 8’ine kadar satıcı tazminat isteyebilecek. Sözleşmeden cayılması durumunda satıcının daha önce talep edebileceği ücret satış oranının yüzde 2’si kadar olabiliyordu. Dolayısıyla satıcının daha fazla mağdur olmaması için böyle bir düzenleme yapıldı.

Sözleşmeden cayma bildirimi satıcıya ulaştığı en geç 180 gün içinde tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketicinin borçlanmasına neden olan her türlü masraf satıcıya iade edilecek.

Konut bedelinin belli bir tutarı eğer kredi ile karşılanmışsa bu bedel en geç 180 gün içinde tazminat tutarı ve tüm masraflarıyla birlikte kuruluşa geri verilecek. Bu süre daha önce 90 gün olarak uygulanmaktaydı. Satıcının mağdur olmaması ve için atılan bu adımlar oldukça önemli rol oynuyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol