kapat ikonu

Ölümle Birlikte Kredi Borcu Sıfırlanır Mı?

Pek çok kişi alınan kredi borcunun borçlunun ölümü ile birlikte sıfırlanıp sıfırlanmayacağını merak ederken bankaların bu konuda aldıkları çeşitli önlemlerin olduğunun bilinmesi gerekiyor.

  • Kredi
  • 27 Mayıs 2019 00:15
Çeşitli ihtiyaçlarımız ve nakit ihtiyaçlarımız için bankalardan borç alıyoruz. Kredi adı altında alınan bu borçları ise belirli bir süre zarfında taksitler eşliğinde ödüyoruz. Ancak bu süreçte genellikle akla takılan ve merak edilen bazı sorular bulunuyor. Özellikle yüklü miktarda bir kredi alan borçlunun kredi ödemeleri sırasında hayatını kaybetmesi halinde borcun akıbetinin tam olarak ne olacağı merak ediliyor.
 
Bankalar kredi verirken ödemelerini güvence altına almak için kredi üzerinden sigorta işlemleri yaptırıyorlar. Özellikle yüksek meblağlı olan krediler için sigorta yaptırmak zorunludur. Ayrıca 60 yaşın üzerinde olan borçlularında hayat sigortası yaptırmaları önerilir. Ancak bankalar işlerini tamamen garantiye almak için 30 yaşındaki borçlu üzerinden de sigorta işlemi yapmayı gerekli görür.
 
Kredi üzerinden çeken kişiye hayat sigortası yaptırılıyor. Daha önce hayat sigortası olmadığı dönemlerde borç ölen kişinin birinci dereceden akrabasına ya da kefile kalıyordu ve bu durum son derece büyük sorunlara neden oluyordu. Bu durumu ortadan kaldırmak için sigorta şirketleri ile çalışan bankalar kişilere hayat sigortası yaptırıyorlar.
 
Kredi borcunuza ek olarak mümkün olduğunca uygun rakamlarla sigortanın ödemeleri karşılanıyor. Bu süreçte bankada borçlunun ölmesi halinde ödenmemiş olan tüm taksitleri sigorta şirketinden ya taksit taksit ya da tek bir seferde tahsil edebiliyor. Böylece yaşanabilecek herhangi bir mağduriyet hem borçlunun tarafı hem de bankalar tarafından engellenmiş oluyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol