kapat ikonu

Okurlar kitaba daha ucuz erişecek

Basın Yayın Birliği Başkanı, dar kalmış kısımları genişletmek üzere yeni bir çalışma yapılacağını belirterek, okurun kitaba yüzde 8 daha ucuz ulaşacağını aktardı.

Konu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Basın Yayın Birliği Başkanı Emrah Kısakürek, süreli yayınları ve kitap satışında yayıncılara getirilen KDV istisnasına ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığından temsilcilerle bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, kanunun tekrardan güncellenmesi ve eksiklerinin giderilmesi noktasında destek olacaklarını söylediklerini dile getirdi.
 
Kitap, dergi ve gazetede yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı sıfıra düşürülecek
 
Toplantının çok olumlu geçtiğini, dar kalmış kısımların genişletmek adına yeni bir çalışma yapılacağını ve okurun kitaba yüzde 8 daha ucuz ulaşacağını yineleyen Kısakürek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atatürk Kültür Merkezi temel atma törenindeki konuşmasında kitap dergi ve gazetelerde KDV'nin sıfıra düşürülmesi uygulamasının yayıncıları ve satıcıları içine alacak bir biçimde genişletileceğini müjdeleyerek, dergi, gazete ve kitapta yüzde 8 olarak uygulanan KDV'nin, kanunda yapılacak değişiklik ile birlikte sıfıra düşürüleceğini bildirdi.
 
KDV iadeleri ay sonunda alınabilecek
 
Sektörün tüm temsilcileri ve okura olumlu bir şekilde yansıması beklenen bir KDV sıfırlanmasının kısa zaman içerisinde yürürlüğe gireceğini belirten Kısakürek, kitap ve süreli yayınların satışında yayıncı, dağıtımcı, kitapçı ve internet satıcısını kapsayan bir KDV muafiyetini talep ettiklerini vurgulayarak, yeni kanunla yayınevlerinin birikmiş olan KDV alacaklarını tahsil etmelerinde yaşanan problemlerin de ortadan kalkacağını öne sürdü. Kısakürek, önceden birikmiş KDV alacaklarının bir sene sonra tahsil edilebildiğini, ancak şimdi ayın sonunda bir beyanname ile satılan kitabın üretim KDV'sinin kolaylıkla geri alınabileceğine dikkati çekerek, yayıncıların biriken KDV yükünün azalmış olmasının yayıncıları yeni kitaplar üretmeye teşvik edeceğini savundu.
 
KDV tamamen kalkacak
 
Kısakürek’in ardından konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk de mevcut yasadaki eksikliklerin ivedi bir şekilde giderileceğinin sözünü Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan aldıklarına dikkati çekerek, yayıncıdan okura kadar olan kısımda kitap ve süreli yayınlara uygulanan KDV’nin tamamen kalkacağı bir sistem üzerine çalıştıklarını ve bunun da Meclis’e taşınacağını ilan etti. Yeni kanun çalışmalarına yayın sektörünün temsilcilerinin de dâhil olduğu bilgisini paylaşan Kocatürk, kendilerinin de kanun yapma yetkisi olanların da niyetinin yayıncıdan başlayarak dağıtımcı, kitapçı ve e-ticaret satıcısının kitap ve süreli yayın satışlarında KDV'yi sıfırlamak olduğunu vurguladı. Kanunun hedeflenen bir biçimde yasalaşması hâlinde okurun kitaba daha uygun fiyattan ulaşacağını belirten Kocatürk, yayıncıların devletten alacağı KDV’ye yönelik gelirlerini daha hızlı bir şekilde alabileceğini anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol