kapat ikonu

Okul kantinlerinde ‘Logolu Gıda’ dönemi

Okul kantinlerinde satılacak gıdalarda yeni bir logo kullanılacak.

  • Gündem
  • 02 Ocak 2019 17:36
  • Son Güncelleme: 02 Ocak 2019 17:53
Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde okul kantinlerinde kullanılacak logolu gıdalar ile ilgili imza töreni düzenlendi.
 
Millî Eğitim Bakan Ziya Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sağlık Bakanlığında gerçekleştirilen "Okul Kantinlerindeki Gıdalar İçin Logo Uygulaması İşbirliği Protokolü" imza törenine katıldı.
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çocukluk çağında başlayan kontrolsüz şekilde yüksek kalorili gıdaların tüketimi, şekerli ve gazlı içeceklerin tüketilmesi gibi kötü beslenme alışkanlıklarının, obezite, ortopedik gelişme bozuklukları, diyabet ve kalp damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın temelini oluşturduğuna işaret ederek, okullarda çocuklara hayata hazırlık için gerekli bilgiler verildiğini anlattı.
 
Sağlık seviyesinin korunması ve iyileştirilmesi adına da okullarda bir dizi çalışma sürdürüldüğünü belirten Koca, öğrencilerin yıllık periyodik sağlık kontrollerinin okullar ve aile hekimleriyle iş birliği içinde yapıldığını açıkladı.
 
SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIĞI EDİNME DE ANAYASAL BİR HAK OLMALI
 
Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile bakanlıklar arasındaki koordinasyonun arttığını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, eğitim gibi sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmenin de anayasal bir hak olması gerektiğini savundu.
 
DENETİM ÜRETİM YERLERİNDE BAŞLAYACAK
 
Pakdemirli, bakanlığı tarafından yürütülen Beslenme Dostu Okul Programı’nın okul kantinlerine özel hijyen kuralları ve kantin personeline eğitim gibi uygulamalardan bahsederek, bugün imzalanan protokol sayesinde kantinlerin üç Bakanlığın denetim ve gözetiminde olacağını, denetimin yalnızca kantinde değil üretim yerlerinde başlayacağını belirtti.
 
LOGOSUZ ÜRÜNLER OKUL KANTİNLERİNDE SATILMAYACAK
 
Üç çocuk babası ve tüm Türkiye çocuklarının ağabeyi olarak bir konuya parmak basmak istediğini ifade eden Pakdemirli, uygulamayla 17 milyonu aşkın öğrencinin gıdası ve sağlığını kontrol altına almış olacaklarına işaret ederek, uygulamaya bugünden itibaren geçildiğini duyurdu. Pakdemirli, bunun geçiş süreci olacağını ancak 2019-2020 öğretim yılından itibaren okul gıdası logosu olmayan ürünlerin okul kantinlerinde satışına izin verilmeyeceğini dile getirerek, logosuz ürünlerin okul kantinlerinde satılamayacağını bildirdi.
 
Pakdemirli, gelecek nesiller için gıda okur yazarlığı uygulamasının çok önemli olduğunu anımsatarak, farkındalığı artırmak anlamında trafik ışıkları uygulamasına geçildiğini aktardı. Üzerinde sarı, kırmızı, yeşil renkleri olan gıda uygulamasına yakın bir zaman içerisinde yönetmelik değişikliğiyle geçileceğini ilan eden Pakdemirli, enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin daha az tüketilmesi için kırmızıyı gören vatandaşların, daha sağlıklı ürünlere doğru yönlendirileceğini belirtti. Pakdemirli, farkındalığı artırmanın ana amaçlarından biri olduğunu anlatarak, 80 milyon vatandaşa daha sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılacağını açıkladı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol