kapat ikonu

Öğretmenler yemin edecek

Doktorlar için kullanılan yemin sisteminin kutsal bir meslek olarak görülen öğretmenlik içinde kullanılmasına karar verildi.

  • Gündem
  • 25 Temmuz 2017 10:23
  • Son Güncelleme: 25 Temmuz 2017 16:26
Doktorların etmiş oldukları hipokrat yeminin bir benzerinin yeni göreve başlayacak olan öğretmenlerinde etmesi ve bu konuda bir yemin töreninin hazırlanmasına karar verildi. 24 Kasım Öğretmenler Günü için şimdiden gerekli programların hazırlandığı ve hem Milli Eğitim il müdürlüklerine hem de okullara gönderildiği belirtildi. Bu süreç içerisinde yeni yemin sisteminin de duyurulduğu açıklandı. Tepkilerin son derece olumlu olduğu ve öğretmen adayları tarafından da sıcak karşılandığı öğrenildi.
 
Yeni atamalarda uygulanacak sistem sonrasında asli öğretmen olarak görev hayatına başlayacak olan kişilerin bir tören aracılığı ile yemin etmeleri sağlanacak. Öğretmenlerin öğrenciler arasında herhangi bir ayrımcılık yapmayacakları, öğrencilerin menfaatlerini koruyacakları ve öğretmenlik mesleğini yüksek değerli olarak göreceklerine dair çeşitli durumları yansıtan bir ant metninin hazırlandığı öğrenildi. Metin bundan sonraki atamalarda asli öğretmen olarak göreve başlayan herkes tarafından okunacak.
 
Yeni genelgede yemin metninin yer alması birtakım tartışmalara neden olmuştu. Bu süreç içerisinde öğretmenlerin görevin kutsallığını idrak etmeleri ve bu bilinçle öğrenci yetiştirerek yeni nesilleri hazırlamak için böyle bir sistemin hayata geçirildiği belirlendi. Öğretmen adaylarının ise yeni sisteme ve yemin törenine karşı tepkilerinin son derece olumlu olduğu açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol