kapat ikonu

Öğretmen zamlarında yeni model

Maaşına zam bekleyen binlerce öğretmene büyük sürpriz. Bundan sonra öğretmenler kariyer basamaklarına ve gösterdikleri performansa göre her dört yılda bir sınava girerek maaşlarına zam alacaklar. Yeni sistem beraberinde neler getirecek? İşte detaylar...

Binlerce öğretmen alacağı yeni zammı beklerken yeni bir model geliştirildi. Öğretmenlere bundan sonra kariyer basamaklarına ve gösterdikleri performansa uygun olarak zam verilecek. Her öğretmenin zammı eşit olmayacak. Böylece iyi öğretmenin ve kötü öğretmenin ayurt edilebilmesi ve öğretmenlerin performansının yükseltilmesi hedefleniyor.
 
MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, tarafından yapılan açıklama göre öğretmenlerin kariyer basamaklarına ve performansına göre yeni zam sistemi geliyor. Peki yeni zam sistemi nasıl olacak?
 
Milli Eğitim Bakanlığınca, öğretmenlere yönelik "uzman" ve "başöğretmen" gibi kariyer basamaklarına göre, yeni bir ödül sisteminin öngörüldüğü model için çeşitli alternatifler mercek altına alındı.
 
Kariyer sistemine uygun zam
 
Semih Aktekin, şöyle konuştu: "Farklı alternatifler üzerinde çalışılıyor. Diyelim ki bir öğretmenimiz, uzman veya başöğretmen oldu, bu unvanı ilgili performans kriterlerini koruduğu sürece devam ettirecek. Her yıl, öğretmenlerimizin performansına tekrar bakılacak. Kariyer sisteminin maddi yansımaları olacak. Ancak maddi yansımalar, Maliye'nin bütçe imkanları doğrultusunda belirlenecek."
 
4 yılda bir sınav gerçekleştirilecek
 
Öğretmenler için öngörülen 4 yılda bir yapılacak sınava ilişkin de açıklamalarda bulunan Aktekin, sınavın öğretmenin kendi alanı ve alan öğretimiyle ilgili bilgilerini, sınıf içi uygulama, ölçme, değerlendirme ve materyal tasarımı gibi yeterliklerini kapsayacağını bildirdi.
 
Haber7.com
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol