kapat ikonu

Öğrenciler için İstanbul’da kiralık daire bulma önerileri

İstanbul’da kiralık daire arayan öğrenciler, sizin için oldukça faydalı bilgileri bu yazımızda topladık.

  • Emlak
  • 30 Eylül 2017 00:11

İstanbul, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biridir. İstanbul’un büyüklüğü sadece yüz ölçümüyle ilgili değil. Şehrin nüfusu, imkânları, sosyal olanakları Türkiye’nin tüm şehirlerinden daha fazla. Elbette İstanbul’un artıları olduğu gibi eksileri de var. Bu nedenle eğer siz de İstanbul’a okumaya gidecek bir üniversite öğrenciyseniz, özellikle dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar bulunuyor.

Üniversite için İstanbul’a gideceksiniz ve kiralık daire arama sürecindesiniz. Öncelikle üniversite öğrencilerinin büyük bir bölümü bu süreçten geçiyor. Bunun en önemli sebebi de öğrenci yurdu kontenjanlarının kısa süre içinde tükenmesi. Öğrenci yurtlarındaki oda fiyatlarının da hemen hemen kiralık daire boyutuna ulaşmış olması, günümüzde pek çok öğrencinin yurt seçeneğinden çok kiralık daire seçeneklerine yönelmesine sebep oluyor.

İstanbul kiralık daire arayışının ilk ve en önemli ayağı ikamet edilecek olan ilçenin seçilmesidir. İstanbul büyük bir şehir ve içerisinde çok fazla ilçe var. İlçe belirlerken öncelikle üniversitenin konumunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Burada iki kıstas var. Gidilecek okula yakınlık ve bütçe. Bazı kişiler okula yakın bir konumda yaşamak için daha fazla kira ödemeyi göze alırken, bazı kişiler de uygun fiyatlı bir kiralık daire bulmayı ön plana alıyor. Bu kararın en çok öne çıktığı ilçeler Pendik, Esenyurt, Esenler ve Beylikdüzü. Zingat.com bölge raporuna bakıldığında bu 4 ilçedeki ortalama kiralık daire fiyatlarının İstanbul’un diğer ilçelerine göre daha uygun olduğu görülüyor. Ortalama 1000 TL civarındaki daireler, öğrencilerin büyük oranda bu ilçeleri tercih etmelerine sebep oluyor.

İstanbul’da çok tercih edilen bir diğer seçenek de Kadıköy kiralık daire seçenekleridir. Kadıköy nezih ve güvenli bir ilçe olduğu için hem öğrenciler hem de aileler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca Kadıköy’ün sosyal hayata yakınlığı ve toplu taşıma olanaklarının gelişmişliği de öğrencilerin yaşam standartlarını yükseltiyor. Bununla birlikte Kadıköy’de kiralar İstanbul’un diğer ilçelerine nazaran daha yüksek. Zingat.com bölge raporuna göre Kadıköy kiralık daire fiyatları ortalama 200 TL civarında. Bu nedenle Kadıköy’de kiralık daire tutmak isteyen öğrenciler genellikle arkadaşlarıyla birlikte eve çıkmayı tercih ediyor.

Yaşanacak ilçe seçildikten sonra evin sahip olduğu özelliklere dikkat etmek gerekiyor. Evin durumu, daireye girerken yapılacak masraf, binanın depreme dayanıklılığı gibi hususlar, kiralık daire arayışında son derece önemli. Eğer evin içerisinde yapılacak işlem çoksa, kira tutarı düşük de olsa bu evi kiralamanın astarı yüzünden pahalıya gelebiliyor. Eğer evde yapılacak işlemler varsa, öncelikle ev sahibi ile bu işlemlerin yapılması için konuşulması ve verilen vaatlerin mutlaka yazılı olarak alınması gerekiyor. Aksi takdirde sözle konuşulan meseleler zaman içinde unutulabiliyor. Apartman aidatı da mutlaka eve girerken konuşulması gereken konulardan. Kimi apartmanlarda aidat tutarı neredeyse kira tutarına yakın olabiliyor. Bu durum bütçeleri büyük oranda sarsıyor. Eğer kişisel aracınız varsa, apartmanın otoparkının olması da son derece önemli. Otopark olmadığı durumlarda sadece park yeri bile ciddi bir harcama kalemi halini alabiliyor.

İstanbul kiralık daire seçeneklerine ulaşmanın en kolay yolu Zingat.com’dur. Zingat.com’un bölge raporlarında yaşamak istediğiniz ilçenin tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz. İlçenin üniversitelere yakınlığı, sosyo-ekonomik durumu, yaş ortalaması gibi sosyal bilgilerin yanı sıra kira ortalamaları, kiraların yükseliş trendleri gibi bütçesel bilgiler de bölge raporunda yer alıyor. Zingat.com’daki tüm kiralık daire ilanları detaylı, güvenilir ve güncel bilgilerden oluşuyor. Eğer siz de öğrenim hayatınıza İstanbul’da devam edecekseniz Zingat.com’a girerek kısa sürede kendinize uygun kiralık daire seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol