kapat ikonu

OECD, 2019 küresel büyüme tahminini açıkladı

OECD, dünya ekonomisi için 2018 büyüme tahminini yüzde 3,7’de tutarken, 2019'a ilişkin büyüme tahminini 0,2 puan düşürdüğünü açıkladı.

  • Finans
  • 22 Kasım 2018 10:31
  • Son Güncelleme: 22 Kasım 2018 10:40
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dünya ekonomisinin “yumuşak inişe” hazır göründüğüne dikkati çekerek, küresel büyümenin gelecek sene yüzde 3,5'e gerileyeceği yönünde tahminde bulundu.
 
OECD, "2018 Ekonomik Görünüm Raporu’nun" ikincisini yayımladı.
 
Söz konusu raporda, dünya ekonomisi için eylülde yayınlanan ara rapordaki yüzde 3,7'lik 2018 büyüme tahmini korunurken, 2019'a ilişkin büyüme tahmini 0,2 puan düşürülerek yüzde 3,5'e geriledi.
 
2020 BÜYÜME TAHMİNİ DE AYNI
 
OECD, dünya ekonomisi için 2020 büyüme tahminini de yine yüzde 3,5 olarak duyurdu.
 
Avro Bölgesi, Japonya, Çin ve Hindistan’a yönelik tahminlerin aşağı yönlü revize edildiği aktarılan raporda, ABD ekonomisi için bu sene yüzde 2,9 ve gelecek sene için de yüzde 2,7 büyüme tahmininde değişiklikte bulunmadı.
 
G20 SEVİYESİNDE SOMUT ADIMLAR ATILMASI ÇAĞRISI
 
Kuruluş, G20’ye ilişkin büyüme tahminini aşağı çekti. Bu sene yüzde 3,8 gelecek sene ise yüzde 3,7 oranında büyüme olacağı yönünde öngörüde bulundu. Raporda, politika yapıcılarına uluslararası diyalog ve kurumlarda güven ortamını yeniden sağlama çağrısı yapıldı. Küresel ticaret ihtilaflarına ilişkin G20 seviyesinde somut adımlar atılmasına atıfta bulundu.
 
KÜRESEL TİCARET VE YATIRIMLAR GÜMRÜK TARİFELERİ İLE YAŞAVLIYOR
 
Raporda ‘’küresel ekonomi kaba dalgalı denizlerde geziniyor’’ ifadesini kullanan OECD Başekonomisti Laurence Boone, küresel büyümenin güçlü olduğunu, zirveye ulaştığını anlattı. Boone, küresel ticaretin ve yatırımların karşılıklı gümrük tarifeleri ile yavaşlamaya başladığını kaydederek, gelişmekte olan piyasaların da sermaye çıkışları ve para birimlerinin zayıflamasıyla karşı karşıya kaldığını öne sürdü.
 
KÜRESEL EKONOMİ YAVAŞ BİR İNİŞE HAZIR
 
2018’de yüzde 3,7 olarak öngörülen küresel büyümenin yavaşlayarak 2019 ve 2020'de yüzde 3,5’e düşmesiyle birlikte küresel ekonominin yumuşak bir inişe hazır göründüğünü ileri süren Boone, bununla beraber, aşağı yönlü risklerin çok ve politika yapıcıların ekonomilerini daha yavaş olsa da sürdürülebilir büyümeye doğru yönlendirmek zorunda kalacağı yorumunda bulundu.
 
Boone, ekonomilerde yumuşak inişlerin her zaman “hassaslık” gerektirdiğinin altını çizerek, özellikle yumuşak inişlerin merkez bankalarının artan oranda gereğine uygun bir şekilde likiditesini azalttığını söyledi. Boone, piyasaların bazı varlık fiyatlarındaki gerileme ile riskleri yeniden fiyatlamaya başladığı son günlerde ‘’daha zor’’ olduğuna değindi.
 
TÜRKİYE İÇİN BÜYÜME ORANI TAHMİNİ
 
OECD raporunda Türkiye için bu sene öngörülen büyüme oranı yüzde 3,3 olarak yer aldı. Önümüzdeki sene Türkiye’nin geçici olarak yüzde 0,4 küçüleceği tahmin ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol