kapat ikonu

Ödenmeyen çeke ağır yaptırım geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi iş hayatındaki sorunları ortadan kaldırmak için hapis cezasından daha ağır yaptırımlar uygulanabileceğini dile getirdi. Özellikle ödenmeyen çeklerle ilgili yeni yaptırımların gündeme gelebileceğinin sinyallerini

İş hayatında sürekli değer kaybetmekte ve itibarını yitirmekte olan çeklerle ilgili yen ibir düzenlemeye gidilmesi gündemde. İş aleminde ciddi sıkıntılara neden olan ödenmeyen ve karşılıksız çekler iş insanlarını çek almkatan uzaklaştırıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu alanda yeni düzenlemelere giderek çekin yeniden değer kazanmasını sağlayacak.
 
'Çek yasası' yeniden düzenlenecek
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çek, yasasının yeniden düzenlenmesinin gündemde olduğunu söyledi. Tüfenkci, iş dünyasında ‘çeke’ güvenin azaldığını, kimsenin çek almak istemediğini belirterek, çek yasasında yeni bir düzenlemeye gidilecek dedi.
 
Çekin yendien itibar görmesi sağlanacak
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde iş hayatındaki sorunlarla ilgili açıklamalarda bulunan ve ardından muhabirlerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Bülent Tüfenkçi: “Çek yasası değişecek. İnfazın ertelenmesi gelecek. Şu anda çekte iş hayatında ciddi sıkıntılar söz konusu. Herkes çekin tekrardan itibar görmesini istiyor. Karşılıksız çekler dışında kimse ödeme de yapmıyor. Karşılığında yaptırım yok. Her önüne gelen çek alabiliyor” şeklinde konuştu.
 
Çekin yeniden itibar kazanması ve çeklerin ödenmesi için çek yasasının değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Tüfenkçi yakın zamanda bu alanda çok ağır yaptırımlar gelebileceğini söyledi.
 
Hapis cezası yerine ağır maddi yaptırımlar ve haciz gelecek
Hapis cezası yeniden gündeme gelebilir mi? sorusu üzerine de Tüfenkçi, genel görüşün hapis cezasının yeniden getirilmemesi yönünde olduğunu ama hapis cezası yerine ağır yaptırımların getirilebileceğini söyledi. Ağır yaptırımlardan kastın parasal olabileceğini bu alanda teminatlar getirilebileceğini dile getirdi. “Çekte tahsilat işlemlerini yani haciz işlemlerini artırabiliriz” ifadesini kullandı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol