kapat ikonu

Oda Fiyatları Artınca Turizmciler Bayram Etti

Türkiye Otelciler Birliği tarafından yapılan değerlendirmelerde geçen yıla göre oda fiyatlarının arttığı tespit edildi. Bunun üzerine turizmciler durumdan memnun olduklarını açıkladılar.

Türkiye Otelciler Birliği tarafından yaz sezonuna çok az bir zaman kalmışken yeni bir açıklama daha yapıldı. Konaklama sektörünün doluluk oranlarında gerçekleşen değişimleri hazırlanan bir raporla birlikte incelemeye alındı. Sektörün havaların ısınması ile birlikte ciddi bir hareketlilik içerisine girdiği öğrenildi. Son yıllarda oda fiyatlarında bir artış trendinin yaşandığı ifade edilirken turizmciler bu durumdan son derece memnun olduklarını dile getirdiler. Ancak rapor değerlendirmeye alındığı zaman turistlerin fiyatları çok yüksek buldukları ve tatil için farklı konaklama alternatifleri aramaya başladıkları öğrenildi.
 
Hazırlanan detaylı rapora bakıldığı zaman Türkiye'de Mart ayında bu yıl otel doluluk oranlarının geçen yılın aynı dönemine bakıldığı zaman yüzde 5 oranında azaldığı tespit edildi. Bu düşüş oranı ile birlikte miktar tam olarak yüzde 64.2 olarak belirlendi.
 
Raporun ayrıntıları arasında 2019 yılında ortalama günlük olarak satılan oda fiyatlarının ise yüzde 4,6 oranında arttığı ve 63,3 avro olarak gerçekleştiği öğrenildi.
 
İstanbul'da Fiyatlar Yükseldi!
 
Yükselme trendinin ilk olarak İstanbul'da başladığı öğrenildi. Bununla birlikte diğer tatil bölgelerine de sıçramaya başladı. Anadolu şehirlerinde ise genel olarak bir yavaşlama görüldü. Bu yavaşlamanın ise sezonun başlaması ile birlikte tatilcilerin tatl tercihlerinin değişmesine bağlandığı ifade edildi. Antalya'da bir değerlendirme yapıldığı zaman oda bedellerinin geçen yıla göre aynı kaldığı ancak sezona göre doğal olarak yükseldiği ifade edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol