kapat ikonu

O Tarihte Sigorta Yaptıranlar Erken Emekli Olacaklar!

Çalışanların hayalini kurduğu erken emeklilik hakkında bazı düzenlemeler yapılmış ve son olarak bazı şartlara uyum sağlandığı takdirde erken emeklilik şanslarının bulunabileceği ifade edildi.

Çalışanların hayalini kurduğu erken emeklilik hakkında bazı düzenlemeler yapılmış ve son olarak bazı şartlara uyum sağlandığı takdirde erken emeklilik şanslarının bulunabileceği ifade edildi.
 
Çalışanların iş hayatına başladıkları ilk andan itibaren emeklilik hayali kurdukları biliniyor. Ancak erken emeklilik fırsatı için pek çok vatandaş tarafından hükümete yönelik çeşitli talepler gelmeye başladı. Talepler değerlendirmeye alınırken bu süreçte hükümet erken emeklilik gibi bir durumun söz konusu olmadığını, devletin bütçesinin erken emekliliği destekleyecek durumda olmadığını dile getirmişti. Bu durum çeşitli hayal kırıklıklarına neden olurken yeni bir uyarı yapıldı. 1 Temmuz tarihine kadar sigorta yaptıranların erken emekli olma şanslarının bulunduğu açıklandı.
 
1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren sigortalı oplan bir kişinin sigortasının kesintisiz bir şekilde devam etmesi halinde 2037 yılında toplam verilen 7200 prim gününü doldurması halinde erken emeklilik şansından yararlanması planlanıyor. Kadınlar için emeklilik yaşı 59 olarak belirlenirken bu durumun erkekler için 61 yaş olarak belirlenmesine karar verildi. Bu durumda kadınlar 6 yıl daha erken emekli olacakken erkekler 3 yıl daha erken emekli olma şansına sahip olacaklar. Vatandaşlara erken emeklilik için 1 Temmuz tarihine kadar verilen bu sürenin en iyi şekilde değerlendirilmesi için çağrı yapıldı.
 
2048 yılında itibaren alınan bir karar sonrasında Avrupa şartları ile uyum sağlayacak şekilde emeklilik yaşının yükseltilmesine karar verildi. 2048 yılından itibaren emeklilik yaşı 65 olacak. Bu durum yazın çalışacak çocukların sigortalı olarak çalışmaları gelecekte kendilerine bir yatırım olarak değerlendiriliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol