kapat ikonu

O Sektör İçin Sigorta Zorunlu Hale Getirildi!

Asansör yetkili servislerinde mesleki hatalar ve çeşitli sorunlar sebebiyle ortaya çıkabilecek zarar ve taleplerin karşılanması için 500 bin lira değerinde sigortanın yapılması zorunlu hale getirildi.

Son yıllarda asansör yetkili servislerinin çalışma düzenleri hakkında yeni düzenlemelerin getirilmesi amaçlanıyordu. Bunun üzerine bakım onarım ve servis hizmetleri hakkında mesleki yönden ortaya çıkabilecek hata ve ihmaller sebebiyle ortaya çıkacak zararların karşılanması, meydana gelecek taleplerin uygulanması için 500 bin lira civarında bir mesleki sorumluluk sigortasının getirilmesine karar verildi. Sektör içerisinde bu sigortanın yaptırılması her açıdan zorunlu hale getirildi.
 
Sanayi ve Teknoloji bakanlığı tarafından konu hakkında gerçekleştirilen incelemeler ve bununla birlikte hayata geçirilen sistemler Resmi Gazete'de yayınlanarak resmiyet kazandırılmış oldu. Yeni yönetmeliğin detayları da bu süreç içerisinde açıklanmış oldu. Asansörlerin tescili, işletilmesi, bakımı, garanti süreci ve satış gerçekleştirildikten sonra yapılan çeşitli hizmetlerin ve denetimlerin sağlanması yönünde önemli iyileştirmeler yapıldı.
 
Her asansör için gerçekleştirilmesi beklenen tescil başvurularının ise asansörlerin piyasaya arz edilmiş olduğu ilk 60 gün içerisinde yapılmış olacak. aksi takdirde gerçekleştirilen tescil başvurularının kabul edilmeyeceği öğrenildi. Sürekli olarak belirli aralıklarla gerçekleştirilen kontrollerde güvensiz etiketi verilen asansörlerin kusurlu, hafif kusurlu ya da güvenli hale getirilinceye kadar geçen süreç içerisinde aylık bakım ücreti taleplerinin kabul edilmesi engellenecek.
 
Asansörde meydana gelen çeşitli arızalar tamir için geçen süre içerisinde de garanti süresine eklenmesi ve değerlendirmelerin bu şekilde yapılması planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol