kapat ikonu

O İlde Çiriş Otu Geçim Kaynağı Oldu!

Muş'ta dağlık arazilerde kendiliğinden ortaya çıkan Çiriş otu baharı müjdelerken köylülerin geçim kaynağı haline gelmeye başladı.

Muş'un dağlık alanlarında havaların ısınması ve baharın gelmesi ile birlikte ortaya çıkmaya başlayan çiriş otu pek çok köylüyü de harekete geçirdi. Bölge halkı çiriş otunun çıkmaya başlamasını baharın geldiği yönünde yorumladıkları için pek çok kişinin dağlık arazilerde çiriş otu topladıkları biliniyor. bölgedeki vatandaşların bir anlamda geçim kaynağı haline geldiği ifade ediliyor.
 
Muş'ta vatandaşların geçim kaynağı haline gelmesi açısından son derece önemli olarak görülüyor. Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte dağlık bölgelerde yetişen hem lezzetli hem de pek çok açıdan şifalı olduğu söylenen bitkiler vatandaşlar tarafından toplanmaya başlandı. Pazar tezgahlarında yerini alan Çiriş otu bölgeye has bir bitki olarak ifade ediliyor.
 
Kilosu 2 Liradan Satılıyor
 
Her gün köylüler yüksek bölgelerde yetişen bu bitkiyi toplamak için ortalama 5 kilometrelik yol yürüyorlar. Hayvanlarla da gidenler olduğu gibi sırtlarında taşıyarak da getirenler olabiliyor. İlçe merkezine getirildikten sonra yol kenarlarında ya da pazarlarda satışını gerçekleştiriyorlar.
 
Çiriş bitkisi sadece bölgeye özel olması sebebiyle çevre illerde pek bilinmiyor. Bölge halkının bu bitkiyi yemeklerde kullandıkları biliniyor. Köylüler topladıkları bitkileri tüccarlara satarak karşılığında para kazanıyorlar. Bu bitkinin tüccarlar tarafından İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlere de götürüldüğü söyleniyor. Evlenmeden önce bu bitkiyi satarak çeyizini yapan genç kızlar da bulunuyor. Kilosu iki liradan satılırken günde 300 kiloya kadar toplanıyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol