kapat ikonu

Nüfus cüzdanında yeni düzenleme

Nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşların ödemesi gereken 70 liralık bedel kaldırıldı. Yeni düzenlemeyle nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlar 8 liralık kart bedeli ödeyerek yenisini çıkarabilecekler.

Nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlar yenisini çıkarırken para ödemek durumunda kalmayacak. Yeni yapılan düzenlemeyle nüfus cüzdanını kaybedenlerden alınan 70 lira ceza kaldırıldı. Kayıp durumu yaşandığında sadece 8 lira ödeyerek yenisine sahip olabilecekler. Ayrıca bundan böyle oturduğu evin adresini geç bildiren vatandaşlardan kesilen ceza da 50 liraya düşürüldü.

Kanun 27 Ocak 2016 tarihli ve 29606 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girmiş oldu. Bundan böyle nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlardan ceza alınmayacak.

Afyonkarahisar Mareşal Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarı Münevver Aydoğmuş, bu konuda halkın yaşadığı sıkıntıları anlattı. Nüfus kağıdını kaybeden ya da adresini bildirmekte geciken vatandaşların cezaları ödemek konusunda ne kadar sıkıntı yaşadıklarını anlattı. Bu sorunla ilgili düzenlemelerin yapılmasıyla artık geç adres bildirimlerinde cezanın 50 lira olacağını dile getirdi. Ayrıca nüfus kağıdını kaybeden vatandaşların artık 70 lira ceza ödemek durumunda olmadığını ve sadece 8 lira kart çıkarma bedeli ödeyerek yenisine sahip olabileceklerini söyledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol