kapat ikonu

Noterlerden hazineye 2 milyarlık dev katkı

2018 yılının başından bu yana devlet adına 2 milyar 119 milyon lira vergi tahsilatı yapıldı.

  • Gündem
  • 15 Ekim 2018 15:42
  • Son Güncelleme: 15 Ekim 2018 15:43
Noterlikler, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaya devam ediyor. Türkiye Noterler Birliği Başkanı Cin, 2018 yılının başından beri devlet adına 2 milyar 119 milyon lira vergi tahsilatı yapıldığını açıkladı.
 
NOTERLİKLE ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKILAR SAĞLIYOR
 
Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu yılın başından itibaren devlet adına 2 milyar 119 milyon lira vergi tahsilatı yapıldığı belirtilerek, noterliklerin ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığı ifade edildi.
 
DEVLET ADINA 2 MİLYAR DOLAR VERGİ HAZİNEYE AKTARILDI
 
Türkiye'deki noterliklerde yapılan çeşitli işlemlerden damga vergisi, harç ve değerli kağıt bedeli olarak geçen yıl toplam 2 milyar 726 milyon lira vergi toplandığını bildiren Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, 2018’in ilk gününden itibaren ekim ayına kadar toplamda 2 milyar 119 milyon lira vergi, devlet adına noterliklerde toplanarak hazineye aktarıldığını açıkladı.
 
HEM VATANDAŞA HEM DE DEVLETE KATKI
 
Noterliklerin ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını ifade eden Cin, noterliklerin bir yandan da vatandaşların belge bazındaki hukuki güvenliklerini korurken bir yandan da devlet adına vergi tahsilatı yaptığını anlattı.
 
‘’NORTERLER ‘VERGİ DAİRESİ’ GİBİ ÇALIŞIYOR’’
 
Cin, noterlerin 5 yılda devlet adına yaklaşık 13 milyar 801 milyon lira vergi tahsilatı yaptığına dikkati çekerek, yargı yükünün hafifletilmesinde ve ihtilafları önlemede noterlerin önemli bir işlevi yerine getirmenin yanı sıra adeta devletin bir ‘’vergi dairesi’’ gibi çalıştığı değerlendirmesinde bulundu.
 
‘’NOTERLER EN YARARLI VERGİ MÜKELLEF GRUPLARINDAN’’
 
Noterlerin, aynı zamanda kişi ve kurumların işlemler sebebiyle muhatap oldukları vergilerin ödenip ödenmediğinin sorgulaması ve bu vergiler ödenmeden işlem yapmaktan kaçınması sebebiyle 'otokontrol müessesesi' görevini gerçekleştirdiğini anlatan Cin, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yayımlanan ‘’vergi ödeyen mükellefler listelerinde’’ ödenen ortalama vergi istatistiklerine bakıldığında, noterlerin gerçek kazançları üzerinden beyan edilen ve ödenen gelir vergisi ortalaması bakımından ve hazineye yaptıkları katkı itibarıyla en yararlı vergi mükellef grupları arasında sayıldıklarını öne sürdü.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol