kapat ikonu

Nöbetçi Noter Uygulaması Yarın Başlıyor!

6 Nisan tarihi itibariyle çok konuşulan nöbetçi Noter uygulamasının başlamasına karar verildi.

Noterlerde işi olan kişiler hafta sonu sistem kapalı olduğu için hafta içi mesai saatlerini beklemek zorunda kalıyorlardı. Bu süreç içerisinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için yeni bir düzenleme yapılmasına karar verildi. Bununla birlikte 6 Nisan Cumartesi tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nöbetçi noter uygulamasının getirilmesine karar verildi. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği tarafından yeni nöbetçi noter uygulamasına ilişkin gerçekleştirilen çalışmaların tamamlandığı öğrenildi. Ülke genelinde nöbetçi olacak noterlerin çalışma düzenleri belirlendi.
 
Nöbetçi Noterler Listesi İnternet Üzerinden Listelenecek
 
İlk nöbetçi noter uygulamasının 6 Nisan tarihinden itibaren geçerli olmasına karar verildi. Bunun üzerine hafta sonları İstanbul'da ikisi Anadolu yakasında ikisinin ise Avrupa yakasında hizmet vermesi bekleniyor. Ankara ve İzmir illerinde ise 2 noterin nöbetçi olarak hizmet vermesi bekleniyor.
 
Diğer illerde ise nöbet tutacak olan noter sayısının bir olmasına karar verildi. Türkiye Noterler Birliği tarafından belirlenecek olan nöbetçi noter listesinin devamlı olarak internet üzerinden güncellenmesine karar verildi.
 
Yarın ilk kez nöbetçi noter uygulamasının hayata geçmesine karar verildi. Ankara 40. Noteri ile Altındağ Noteri ilk nöbetçi noter olarak belirlendi. Adalet Bakanı olan Abdülhamit Gül ise ilk kez Ankara'da 40. Noter üzerinden ilk nöbetçi işlemleri gerçekleştirecek. Nöbetçi noter uygulamasının 09:00 ile 17:00 arasında işlem görmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol