kapat ikonu

Nobel ödüllü ekonomistten "kripto para" uyarısı!

Nobel Ekonomi Ödüllü Ekonomist Stiglitz, kripto para birimlerinin kara para aklamak için kullanıldığını belirterek, bu paraların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

ABD'li Nobel Ekonomi Ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz, kripto para birimlerinin kapatılması gerektiğini söyledi.

Facebook kripto para birimi Libra’nın Salı günü tanıtılması kripto para piyasası gündeminden düşmüyor. Bu teknolojiye yönelik eleştirler gelmeye devam ediyor.

ABD'li Nobel Ekonomi Ödüllü Ekonomist Stiglitz; bu tür para birimlerinin kara bir ağ olduğunu, kripto para birimlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini, bu para birimlerine gösterilen ilgiden rahatsız olduğunu, işlemleri şeffaf bir platformdan bir tür kara ağa taşımaktan başka bir şey olmadığını ileri sürdü.

Stiglitz, kripto para birimlerinin oluşturduğu tehlikelere dikkat çekerek, dünyanın çoktan emlakçılığın kara para aklamada oynadığı rolü gördüğünü söyledi ve ekledi:

Cennet Belgeleri ve Panama Belgelerinde kara para aklamanın bütün boyutlarını gördük. Dünya refahının büyük bir kısmı bu kara sığınaklarda yer alıyor.

Bunun yanında elektronik ödemelerin uzun bir süredir destekçisi olduğunu belirten Stiglitz, şu değerlendirmeyi yaptı:

(Elektronik ödemelerin) oldukça fazla faydası bulunuyor. Eğer bütün insanların tam vaktinde ne kadar harcadığı verisine sahip olabilirsek daha iyi yönetilen bir ekonomimiz olacağını düşünüyorum. Bu durum, ABD Merkez Bankasının faiz oranlarını daha verimli bir şekilde oluşturmasına ve daha iyi bir makroekonomik yönetimin oluşmasına imkan sağlar.

Stiglitz, kripto para birimlerine ise şiddetle karşı çıkarken, gözetimin oluşturduğu tehlikeler olmadan elektronik ödemeleri daha şeffaf bir hale getirmek için bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Ayrıca Stiglitz kripto para birimlerinin iyi bir para biriminin özelliklerine sahip olmadığını belirtti. Dolar, bir para biriminde bulunması gereken bütün iyi özelliklere sahip fakat kripto para birimlerinde bu özellikler mevcut değil diyen Stiglitz, ülkenin dolar formunda istikrarlı bir para birimine sahip olduğunu ve insanların kripto para birimlerine yönelmesine gerek olmadığını belirtti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol