kapat ikonu

New York Fed Başkanı'ndan faiz açıklaması

ABD Merkez Bankası New York Şubesi Başkanı John Williams, bankanın önümüzdeki yıl kademeli faiz artırımlarını devam etmesini beklediğini duyurdu.

Ülke ekonomisine ve para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi Başkanı John Williams, bankanın önümüzdeki yıl itibarıyla kademeli faiz artırımlarını sürdürmesini beklediğini ifade etti. Öte yandan geçen haftalarda konuşan Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları, küresel piyasalarda faiz artırımının gerçekleşmeyeceği şeklinde yorumlanmıştı. Hatta Powell’ın açıklamalarının ardından Fed’in faiz artırımını kısıtlayıcı politikaları önümüzdeki günlerde masaya yatıracağı öne sürülmüştü. Ancak Fed’in para politikasını belirlemede kritik bir öneme sahip olan New York Fed Başkanı Williams’ın bu çıkışı, Powell’ınkiyle çeliştiği bildirildi.
 
ABD EKONOMİSİ GÜCÜNÜ KORUYOR
 
New York Fed ekonomistleri için düzenlenen panelde konuşan Williams, ABD ekonomisinin gücünü koruduğunu ve finansal şartların hâlâ büyümeyi destekleyici olduğunu söyledi. Williams, güçlü büyüme, iş gücü piyasası ve hedefe yakın enflasyon görünümünü ve bu görünümü çevreleyen çeşitli risklerin göz önüne alındığında, kademeli faiz artırımlarının sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ve ikili hedefleri desteklemek için en iyi seçenek olduğunu vurgulayarak, Fed'in risklere karşı verilere bağımlı para politikasını sürdürmeye devam edeceğini belirtti.
 
ABD EKONOMİSİ GELECEK YIL 2,5 CİVARINDA BÜYÜYECEK
 
Fed'in para politikasını belirlemekte kilit rol oynadığı bilinen New York Fed Başkanı Williams, ABD ekonomisinin önümüzdeki yıl itibarıyla yüzde 2,5 civarında büyümesinin beklendiğini açıkladı. Süregelen güçlü ekonomik büyümenin önümüzdeki yıl kademeli faiz artırımlarını destekleyeceğini ileri süren Williams, Fed yetkililerinin para politikasının ne zaman değişeceğine henüz karar vermediğini dile getirdi.
 
WİLLİAMS, FED BAŞKANI POWELL’LA ÇELİŞTİ
 
ABD Merkez Bankası New York Şubesi Başkanı John Williams'ın Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçen hafta yaptığı açıklamalarla çelişen değerlendirmeleri, küresel piyasalarda sert dalgalanmalara neden oldu. Powell’ın geçen hafta yaptığı ‘’mevcut politika faizinin nötr seviyenin biraz altında bulunduğuna’’ dair çıkışı, Fed'in faiz artırımlarına önümüzdeki yıl ara verebileceği şeklinde yorumlanmıştı. Bu açıklamaların ardından piyasalarda oluşan iyimserlik havası, özellikle hisse senedi fiyatlarında sert yükselişe sebep olmuştu.
 
WİLLİAMS’IN AÇIKLAMALARININ ARDINDAN CİDDİ DÜŞÜŞ YAŞANDI
 
Bu açıklamaların ardından geçen haftanın son ve bu haftanın ilk işlem günlerini yüzde 1'in üzerinde kazançlarla tamamlayan ABD borsaları, Williams'ın açıklamalarının ardından ciddi düşüş eğilimi içerisine girerken, Dow Jones'un kaybının 600 puanı aştığı görüldü.
 
Bunun yanında, dolar rakipleri karşısında değer kazanırken, avro/dolar paritesi 1,1375'ten 1,1340'a kadar geriledi. Güne 5,2430 Türk lirası civarında başlayan dolar ise uluslararası piyasalarda 5,38-5,40 Türk lirası dar bandında işlemlerine devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol