kapat ikonu

Naylon poşetler artık kasalarda okutuluyor

1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’de başlayacak naylon poşetlerin ücretlendirilmesi sistemine geçiş süreci kapsamında bazı zincir marketlerin, alışverişte kullanılan ‘’barkodlu’’ poşetleri kasalarda okutmaya başladığı aktarıldı.

  • Gündem
  • 24 Aralık 2018 23:10
  • Son Güncelleme: 24 Aralık 2018 23:29
Tüm Türkiye’de 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeni bir uygulama devreye konulacak. Çevre kirliliğini azaltmak adına naylon poşetlerin ücretli olarak müşterilere verilmesi kararında geçiş süreci kapsamında bazı zincir marketlerde alışverişte kullanılan barkodlu poşetler, kasalarda okutuluyor.
 
1 0CAK’TAN İTİBAREN TÜM SATIŞ NOKTALARINDA ÜCRETLİ OLACAK
 
Geçiş sürecine hazırlık için naylon poşetlerin, market kasalarında tanesi 25 kuruştan ücretlendirildiği aktarıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile birlikte 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik alışveriş poşetlerinin, tüm satış noktalarından ücretli temin edileceği anımsatıldı.
 
ÜZERİNE BARKOD KONULAN NAYLON POŞETLER KASALARDA OKUTULUYOR
 
1 Ocak'ta birçok markette başlayacak uygulamada herhangi bir problem yaşanmaması için hazırlıklara hız verilirken, bazı zincir marketlerde üzerlerine barkod konulan naylon poşetlerin kasalarda okutulmaya başlandığı belirtildi.
 
‘’NAYLON POŞET KULLANMAYIN’’ ÇAĞRISI
 
Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, gazetecilere konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, naylon poşetlerin ücretlendirilmesinden ziyade, kullanımdan kaldırılmasını insan sağlığı ve çevre açısından desteklediklerini ifade ederek, tüm tüketicilere; bu poşetlerin alınmaması, bunun yerine bez çanta veya çevre dostu file kullanılması konusunda çağrıda bulundu.
 
25 KURUŞTAN SATILAN POŞETLERİN ÜCRETİ FİŞ KESİLİRKEN İADE EDİLİYOR
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile birlikte 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla naylon poşetlerin ücretlendirileceğini anımsatan Yılmaz, bu sistemin bazı zincir marketlerde uygulamaya başlandığı bilgisini paylaşarak, kasada okutularak 25 kuruştan satılan poşetlerin ücretinin fiş kesilirken iade edildiğini açıkladı.
 
YILBAŞINDAN SONRA SİSTEM İŞLEMEYE BAŞLAYACAK
 
Yılmaz, bunun bir alıştırma, geçiş süreci olduğunu, yılbaşından sonra sistemin işlemeye başlayacağını ve poşetlerin ücretlendirileceğini kaydederek, şimdiden yapılan bu ücretlendirmenin gözden geçirilmesinde yarar olduğunu savundu. Yılmaz, tüketicilerin 1 Ocak'a kadar ürün alırken poşet ücretinin toplam ücretten düşürüp düşürülmediği konusuna dikkatli olmasını istedi.
 
‘’MARKELER BEZ TORBALAR YAPTIRSIN’’ ÖNERİSİ
 
Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, yılbaşından sonra zorunlu hâle gelecek uygulama kapsamında bazı marketlerde şimdiden provaların başladığını ifade ederek, poşetlerin deneme amaçlı bazı marketlerde 1, bazılarında ise 25 kuruş olarak ücretlendirildiğine işaret etti. Geri dönüşümün özendirilmesi, naylon poşet tüketiminin azaltılması, kısılmasına yönelik tedbirlerin alınmasını isteyen Yılmaz, bu noktada zincir süpermarketlerin, bez torbalar yaptırarak üzerine kendi logolarını basıp müşterilerine ücretsiz ya da sembolik bir ücretle sunması gerektiğini ifade ederek, böylece hem çevrenin korunacağını hem de tüketicinin cebinden ekstra poşet parası çıkmayacağını aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol