kapat ikonu

Nafakalar Kalkıyor Mu? Süresiz Nafaka Nasıl Alabilirsiniz?

Günümüzde süresiz nafaka hakkında tartışmalar devam ederken süre kısıtlamasının getirilmesi için yeni düzenlemeler getirilecek. Peki detaylar nasıl olacak?

Günümüzde boşanan çiftlerden büyük bir kısmı nafaka alıyor. Yaşamlarını nafakaya bağlı olarak gerçekleştiren bu kişiler hakkında yakın zamanda yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verilmişti. Bu düzenleme ile birlikte süresiz bir şekilde nafaka alan kişilere bir sınırlandırma getirilmesine ve maksimum 5 yıl süreyle nafaka almalarına karar verilmişti. Bunun ardından konu hakkındaki düzenlemelerin yakın zamanda meclis gündemine taşınması bekleniyordu.
 
Nafaka alımının kötü niyetli bir şekilde kullanılması ve nafaka ödeyen kişinin süresiz bu durum karşısında zaman zaman zor durumda kalması sebebiyle uygulamanın gündeme gelmesi son derece dikkat çekmişti. Tartışmalar gündemde hala devam ederken konu hakkında hukukçuların önemli açıklamaları bulunuyor.
 
Nafakanın İsmi Değişmeli..
 
Avukatlar arasında karşıt fikirlerin düzenlendiği etkinlikler kapsamında raporlar ve çalışmalar karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmaların ardından henüz bakanlar tarafından meclise verilmiş olan bir kanun teklifinin olmadığı tespit edildi. Ancak bu hafta içerisinde MHP tarafından bir kanun teklifinin sunulması bekleniyor. Bu teklifin detayları merak konusu oldu.
 
Boşandıktan sonra eşe ödenen para miktarının nafaka olarak adlandırılmasının yanı sıra dayanışma nafakası olması gerektiği ifade edildi. Bu durumda karşı tarafın yoksulluğunun giderilmesi amaçlanmak yerine geçmişte yaşanan pek çok acı tatlı olaya karşı bir dayanışmadan geldiği ifade edilmiştir.
 
Avukatlar tarafından 5 yıl süre kısıtlamasına bir de bir yıl asgari süre kısıtlamasının getirilmesi istendi. Ardından verilecek nafaka miktarına ve nafaka süresine hakimin ortak çocuk, yaşam şartları, evliliğin bitiş nedeni ve taraflar arasındaki suçlamalara bakılarak karar verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol